Kuzeydoğu Anadolu ‘en mutlu’, Batı Marmara ‘en tiryaki’ bölge çıktı

Hürriyet Haber
22 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 21 Mayıs 2010 - 23:22

ASAGEM’in Türk Aile Yapısı Araştırması’na göre, Kuzeydoğu Anadolu Türkiye’nin ‘en mutlu’ bölgesi çıktı. Batı Marmara, sigara ve alkol kullanımında ön sırada yer aldı. En fazla çocuğa Güneydoğu Anadolu Bölgesi sahipken, İstanbul gelirde liderliği kaptırmadı.

AİLE ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün (ASAGEM) Türk Aile Yapısı Araştırması, Türkiye’de en mutlu bölgenin Kuzeydoğu Anadolu, sigara ve alkol kullanımında en tiryaki bölgesinin ise Batı Marmara olduğunu ortaya koydu. İstanbullu alışveriş ve dışarıda yemek konusunda birinci sıraya yerleşirken, akraba, komşu ve arkadaşları ailece ziyaret etme konusunda en son sırada yer aldı. En fazla çocuğa Güneydoğu Anadolu bölgesi sahipken, çocuklarıyla en çok sorunu Batı Anadolu yaşıyor. Özel günlerde ise en çok hediyeyi ‘tiryaki’ Batı Marmara veriyor.

En fazla gelir İstanbul’da

Araştırmanın yapıldığı 12 bölgedeki ailelerin aylık hane gelirlerine bakıldığında hane geliri 2 bin 500 lira ve üzerinde olan aileler, yüzde 9’la en fazla İstanbul’da yaşıyor. İstanbul’u Doğu Karadeniz izliyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinde ailelerin yüzde 40’ının 400 lira ve altında geliri bulunuyor. Güneydoğu Anadolu’da yaşayan ailelerin çocuk sayısı 4.8 iken, bunu 4.2 ile Kuzeydoğu Anadolu, 4.1 ile Orta Doğu Anadolu izliyor. En az çocuk oranı Batı Marmara, Ege ve İstanbul bölgelerinde görülüyor.

En mutlu Kuzeydoğu Anadolu

Türk ailesinin mutluluk algısında en yüksek oran Kuzeydoğu Anadolu bölgesi ile Orta Doğu Anadolu, en düşük oran ise Akdeniz bölgesinde görülüyor. Bunu Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Batı Karadeniz ve Orta Anadolu bölgeleri izliyor. Toplumda aile ilişkilerinin kötüye gittiğini düşünenler yüzde 63.1’le en fazla Batı Anadolu’da yaşıyor. Bunu yüzde 62.5’le İstanbul, yüzde 62.1 oranla Ege izliyor. Aile ilişkilerinin daha iyiye gittiğini düşünenler ise yüzde 41 ile en çok Güneydoğu’da bulunuyor.

En tiryaki Batı Marmara

Sigara kullanma oranlarına bakıldığında, Batı Marmara, İstanbul, Doğu Marmara ve Ege Türkiye ortalaması olan yüzde 30’un üzerinde yer alıyor. Sigara kullanım oranının en düşük olduğu bölge ise yüzde 25.2 ile Doğu Karadeniz. Alkol kullanımında ise yüzde 22.5 ile Batı Marmara, yüzde 19.2 ile Ege, yüzde 18 ile İstanbul, 13.3 olan Türkiye ortalamasının üzerinde bulunuyor. Alkol kullanım oranlarının en düşük olduğu bölge yüzde 3.2 ile Güneydoğu iken bunu yüzde 5 ile Kuzeydoğu Anadolu izliyor.

İstanbul eşle, Batı Anadolu ebeveynlerle sorun yaşıyor

ARAŞTIRMANIN sonuçlarına göre, eşiyle sorun yaşadığını ifade edenlerin oranı en çok İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’u Doğu Marmara, Akdeniz, Ege ve Marmara izliyor. Orta Anadolu, Kuzeydoğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayanların eşle sorun yaşama ortalamaları ise diğer bölgelere oranla daha düşük seviyede kalıyor. İstanbul, Doğu Marmara ve Güneydoğu Anadolu’da yaşayanlar eşlerinin aileleriyle ilişkilerinin iyi olduğunu ifade ederken, Batı Anadolu, Orta Karadeniz ve Orta Doğu Anadolu’da eşlerin aileleriyle olan ilişkileri diğer bölgelere göre daha kötü bir konumda bulunuyor. Ailedeki genç ile ebeyevenler arasında sorun yaşama konusunda en yüksek ortalama Batı Anadolu bölgesine, en düşük ortalama ise Batı Marmara, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine ait. Gençlerle ebeveynler arasında daha çok kılık-kıyafet tarzı, arkadaş seçimi, eğlence tarzı ve meslek seçiminde sorun yaşanıyor.

Yaşlanınca çocukların yanı tercih ediliyor

ARAŞ-TIRMADA, 60 yaşından küçük olanlara sorulan ‘kendinize bakamayacak kadar yaşlandığınızda nasıl yaşamayı düşünürsünüz’ soruna verilen cevaplar, tüm bölgelerde bireylerin yaşlandıklarında çocuklarının yanında kalma oranının yüksek olduğunu gösteriyor. Güneydoğu Anadolu’da yaşlanınca çocuklarımın yanında kalırım diyenlerin oranı yüzde 90.5 iken, Batı Marmara’da bu oran yüzde 60.6’ya düşüyor. Yaşlandığında huzurevine gideceğini söyleyenlerin oranı en fazla 15.9 ile Batı Marmara ve 15.8 ile Ege’de. Kuzeydoğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşayanlar ise huzurevine sıcak bakmıyor.

Akdeniz akraba ziyaretinin, Marmara hediyenin lideri

ARAŞTIRMANIN diğer sonuçları şöyle:
Kitap, gazete okuma, spor yapma ile sinema, tiyatro ve gece eğlencesine katılma oranları en yüksek İstanbul’da iken, en düşük ortalamalar Güneydoğu Anadolu, Orta Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu’da görülüyor.
Alışveriş ve dışarıda yemek gibi kentsel alışkanlar ise en fazla İstanbul, Batı Anadolu ve Batı Marmara’da en az Güneydoğu Anadolu’da görülüyor.
Asker uğurlama ve karşılama, yılbaşı, doğum günü, Anneler Günü gibi özel günlerde hediyeleşme oranı en yüksek bölge Batı Marmara’da görülüyor.
Akraba ve komşuları en çok ziyaret eden bölge Akdeniz, en az ziyaret eden bölge ise İstanbul.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı