GAZİANTEP HABERLERİ

Kuzey Şehir Altyapı Ve Yol Açma Çalışmalarına Başlandı

IHA
22.10.2015 - 12:56Son Güncelleme : 22.10.2015 - 12:57

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN HAYATA GEÇİRİLEN VE KONUT ALANINDA TÜRKİYE’DE YENİ BİR ÇIĞIR AÇMASI BEKLENEN 'GAZİANTEP KUZEY ŞEHİR' KONUTLARININ TANITIM TOPLANTISINDAN SONRA SAHA GEZİSİNE GİDEN TOKİ BAŞKANI ERGUN TURAN, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN İLE BİRLİKTE ALANDA İNCELEMELERDE BULUNDU.

IHA

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve konut alanında Türkiye’de yeni bir çığır açması beklenen ’Gaziantep Kuzey Şehir’ konutlarının tanıtım toplantısından sonra saha gezisine giden TOKİ Başkanı Ergun Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile birlikte alanda incelemelerde bulundu.
Gaziantep’in kuzey tarafında ve 5. Organize Sanayi Bölgesi’nin arka tarafında 8,5 milyon metrekare alanda üzerinde kurulacak olan 50 bin konutun saha gezisinde Başkan Şahin’den detaylı bilgiler alan Turan, projenin tek seferde geliştirilen ilk proje olduğunu söyledi.
TÜRKİYE’DE BİR İLK
Türkiye’nin mimarlık ve mühendislik dünyasında bugüne kadar planlanmış ve en büyük yerleşim bölgesi olduğun dikkat çeken Turan, bu projenin aynı zamanda bir ilk olduğunu kaydetti. Altyapı çalışmalarına başladıklarını ifade eden Başkan Fatma Şahin ise, ilk etapta 3 bin konutun yapılacağını, geri kalanların 5 yıl içinde tamamlanacağını belirtti. Projeden, dar ve orta gelirli vatandaşların yanı sıra organize sanayi bölgesi çalışanlarının da yararlanacağını aktaran Şahin, GASKİ ve Fen İşleri ile çalışmaların devam ettiğini belirtti.
Gaziantep merkezden 15 kilo metre uzaklıkta kurulacak olan “Kuzey Şehir”de geleneksel Antepevi’nin mimarisi de yaşatılıyor. Bir mahalle kurgusu içinde, mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, araç yollarının sınırlandırılması, engellilerin kullanımı için otoparkların yapılması da planlanıyor. Ulaşım ağının öncelikle yaya trafiğine göre ele alınması planlanan projede,cami, sosyal donatı, zemin katlarda manav, kasap, bakkal, ticaret merkezleri ve diğer fonksiyonların yanı sıra geleneksel sokak yaşamından da esinlenilen alışveriş alanları tasarımın içinde yer alıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Kuzey Şehir Altyapı Ve Yol Açma Çalışmalarına Başlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 12 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kuzey Şehir Altyapı Ve Yol Açma Çalışmalarına Başlandı haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:11
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   16:00
  • Akşam
   18:36
  • Yatsı
   20:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı