Dünya Haberleri

DÜNYA

  İki eyalette koalisyon hükümetinde anlaştılar

  BERLİN
  14.06.2017 - 09:56 | Son Güncelleme:

  Almanya’nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya ile Schleswig Holstein’de koalisyon görüşmeleri tamamlandı. Kuzey Ren Vestfalya’da ikili koalisyon sadece bir oy fazlasına sahip. Schleswig Holstein’da ise üçlü koalisyon görev yapacak.

   ALMANYA’nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya’da 5 Mayıs’ta yapılan eyalet seçimlerini Sosyal Demokratlar (SPD) kaybetti. Kazanan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) oldu. Yabancı karşıtı AfD meclise girdi. CDU, Hür Demokratlar (FDP) ile mecliste bir oy fazlasına sahip. CDU ve FDP üç haftadır süren koalisyon müzakerelerini hızlı bitirdi. İki parti koalisyon sözleşmesinde anlaştı. Koalisyon sözleşmesi cuma günü açıklanacak. CDU sözleşmeyi 24 Haziran’da yapılacak eyalet kurultayında oylayacak. FDP ise 16-23 haziran tarihleri arasında üyelerine sorarak, onay alacak. Eyalette şimdiye kadar geçerli olan alışveriş yerlerinin yılda 4 pazar açık olmasını koalisyon ortakları 8 pazara çıkarmakta anlaştı.

  İki eyalette koalisyon hükümetinde anlaştılar

  JAMAİKA KOALİSYONU

  Sosyal Demokratlar, Schleswig Holstein Eyaleti’nde 7 Mayıs’ta yapılan seçimleri kaybetti. Burada da kazanan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) oldu. Yabancı karşıtı AfD burada da meclise girdi. Eyalette CDU, Yeşiller ve Hür Demokratlardan (FDP) oluşan Jamaika koalisyonu işbaşına geliyor. Üç parti seçimlerden hemen sonra başlattıkları müzakereleri tamamladı. CDU eyalet teşkilatı başkanı Daniel Günther, tüm konularda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.
  2 bin 400 Yeşiller üyesi sözleşmeye online onay verecek. FDP sözleşmeyi kabul etmesi için üyelerine soracak. CDU ise 23 Haziran’da kurultayda sözleşmeyi onaylayacak.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı