Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kuzey Ren Vestfalya sandık başında

  DW Türkçe
  14.05.2017 - 10:13 | Son Güncelleme:

  Almanya’da göçmen ve Türk nüfusun en yoğun olduğu Kuzey Ren Vestfalya’da bugün eyalet parlamentosu seçimleri yapılıyor. Seçimler 24 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesinde gösterge niteliği de taşıyor.

  Kuzey Ren Vestfalya 1995 yılına kadar Sosyal Demokratların bir nevi kalesiydi. Sosyal demokratlar 1995 yılında eyalet parlamentosunda mutlak çoğunluğunu kaybetti. Daha sonraları kurulan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oluşturduğu koalisyon hükümeti 2010 yılında çoğunluğunu yitirince, Sosyal Demokrat Hannelore Kraft liderliğinde bir Sosyal Demokrat Parti-Yeşiller azınlık hükümeti kuruldu. 13 Mayıs 2012 tarihinden bu yana da aynı koalisyon ortakları çoğunluk hükümeti olarak ikinci kez eyalet hükümetini bugüne kadar devam ettirdi.

  Eyalette 2012 yılında yapılan seçimlerden sonra meclise beş parti girmeyi başarmıştı. Eyalet Parlamentosu’nda toplam 237 milletvekili seçilmişti.  Bunlardan 98’i Sosyal Demokrat Parti (SPD), 68’i Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), 29’u Yeşiller Partisi, 22’si Hür Demokrat Parti (FDP) mensubu. Korsanlar Partisi 17 vekil ile temsil ediliyor. Üç milletvekili ise bağımsız.

  EYALET PARLAMENTOSUNA GİRMEK İÇİN 7 PARTİNİN ŞANSI VAR

  Bugün ise seçime Kuzey Ren Vestfalya eyalet seçimine Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Yeşiller Partisi, Hür Demokrat Parti, sağ popülist Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD), Sol Parti (Die Linke) ve Korsanlar Partisi katılıyor. Yapılan en son kamuoyu yoklamalarına göre Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) son seçimlerdeki seviyede kalması bekleniyor. Ana muhalefet CDU'nun ise ikinci güçlü parti düzeyinde oy alacağı tahmin ediliyor. Böylece iki büyük partide fazla bir oynama olmayacağı, asıl değişikliğin küçük partilerde olması bekleniyor.

  Beş yıl önce eyalet parlamentosuna giren Korsanlar Partisi'nin bugünkü seçimde yeniden eyalet meclisine girmesi çok zor görünüyor. Son yıllarda oylarını artıran mülteci ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin meclise girmesine ise kesin gözüyle bakılıyor. En büyük kaybın ise 2012’den bu yana koalisyon ortağı olan Yeşiller Partisi'nde olması bekleniyor. Hür Demokrat Parti’nin de (FDP) meclisteki yerini koruyacağı tahmin ediliyor.

  BÜYÜK KOALİSYON OLASILIĞI YÜKSEK

  Tahmin edildiği gibi Yeşiller'in büyük oy kaybına uğraması durumunda eyalette yeniden bir Sosyal Demokrat Parti-Yeşiller Partisi koalisyonun kurulması mümkün görünmüyor. Siyasal gözlemciler federal düzeyde olduğu gibi eyalet düzeyinde de Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) büyük koalisyon kurma ihtimalinin güçlü olduğuna işaret ediyorlar.  

  TÜRK KÖKENLİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

  Almanya’nın 81 milyonluk nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturan 17 milyon 865 bin nüfuslu Kuzey Ren Vestfalya’da Şubat 2017’deki istatistiklere göre toplam 4 milyon 300 bin göçmen yaşıyor. Bu da eyaletteki her dört kişiden biri göçmen kökenli olduğu anlamına geliyor. Eyaletteki en büyük göçmen grubunu oluşturan Türk kökenlilerin sayısı 1 milyon dolayında. Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi Vakfı’nın (TAM) verdiği bilgiye göre 2014 yılı itibarıyla Kuzey Ren Vestfalya’da 18 yaş üstü 201 bin Türk kökenli seçmen bulunuyor. 

  Bugünkü eyalet seçiminde çok sayıda Türkiye kökenli milletvekili adayı da yarışıyor. Kuzey Ren Vestfalya seçimleri 24 Eylül'de yapılacak Almanya genel seçimlerinin bir provası gibi algılanıyor ve nüfus yoğunluğu açısından Türk kökenli seçmenin burada kilit rol oynaması bekleniyor. Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekilliği için Volkan Baran, Serdar Yüksel ve Cem Timirci yarışıyor. Hristiyan Demokrat Birlik partisinden (CDU) bu dönem de Köln'den Serap Güler yine aday. Güler aynı zamanda partisinin uyum politikaları sözcüsü ve eyalet meclisine girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı