Kuzey Marmara Otoyolu’na onay çıktı 3. köprü için bu ay ihale yapılacak

Hürriyet Haber
12.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.02.2011 - 01:48

Ulaştırma Bakanlığı’nın İstanbul Boğazı’na 3. köprü yapılmasını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Proje ihalesi için Yüksek Planlama Kurulu (YPK) onayı alındı.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO), Türk Telekom ve TTNET’in hayata geçirdiği ve İDO feribotlarında internet erişimini sağlayan OnSeaLine projesinin tanıtımında son gelişmeleri değerlendiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “İstanbul Boğazı’nda yapılacak 3. köprü ihalesi bu ay içinde gerçekleştirilebilir. İlgili kişiler bu konuya ilişkin çalışmaları sürdürüyor. Bu ay içinde olabilir” dedi.
414 kilometre olacak
YPK, 414 kilometre uzunluğunda olan ve Garipçe-Poyrazköy güzergahında yer alacak proje için Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle ihaleye çıkılması için gereken onayı verdi. Proje kapsamında İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprüde demiryolunun da bulunmasını planlayan ve bu konuda fizibilite çalışmaları yapan Ulaştırma Bakanlığı, öte yandan projenin yapım ve işletiminde Karayolları Genel Müdürlüğünün de hisse sahibi olmasına yönelik bir çalışma yürütüyor. Bir çok kurumun başvurduğu YİD ihaleleriyle önemli başarılara imza atan Ulaştırma Bakanlığının, projelerin YPK onayından geçiş sürecinde önemli zaman kayıpları yaşaması YİD mevzuatında değişiklik yapılmasına neden oldu. Torba Yasanın yürürlüğe girmesiyle Ulaştırma Bakanlığı, YPK’dan ilk onayı alınan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ihalesinde sözleşmesini YPK’ya göndermeyecek. .
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı