Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kuzey Kutbu'nda 'tehlike çanları'

  Hürriyet Haber
  30.09.2005 - 11:54 | Son Güncelleme: 30.09.2005 - 11:54

  ABD'li bilim adamları, 1978'den beri uydu ile izledikleri Kuzey Kutbu buzullarının görünen kısmının, sera etkisi nedeniyle içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde tamamen eriyebileceğini belirtti. Bu durumun, buzullar üzerindeki doğal hayatı ciddi derecede tehlikeye atacağı belirtiliyor.

  NASA ve ABD Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi'nde (NSIDC), 1978'den beri Kuzey Kutbu buzulunu inceleyen bilim adamları, buzulların su yüzeyinin üzerinde kalan kısmının şu ana kadarki en düşük seviyesinde bulunduğunu bildirdi. Bilim adamları, erimenin böyle gitmesi durumunda buzulların içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde tamamen eriyebileceğini vurguluyor.

  Bu erimeden en çok zarar görecek canlılar ise kutup hayvanları. Buzulların su yüzeyinin üzerinde bulunan kısmının tamamen erimesi durumunda, başta kutup ayıları olmak üzere pek çok canlı türü hayatta kalma mücadelesiyle karşı karşıya kalacak.

  Neden; sera etkisi

  Buzullar, genellikle yaz aylarında belli bir erimeye maruz kalıyor ve soğuk kış aylarında ise eski durumuna dönüyor. Araştırmacılar bunun normal bir şey olduğunu fakat geçen yılın kış aylarında buzulların olması gereken seviyeye ulaşamadığını ve baharın gelmesiyle de durumun iyice kötüye gittiğini söylüyor.

  Araştırmacılar bu durumun nedeni olarak ise küresel ısınmayı gösteriyor.

  Öte yandan bazı bilim adamları ise durumun abartıldığını savunuyor. Bu bilim adamlarının görüşüne göre, Kuzey Kutbu'ndaki gidişatın bu kadar kötü olduğunu düşünmek için elde edilen verilerin yeterince uzun bir zaman dilimini kapsamadığını iddia ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı