Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kuzey Kore'nin füze denemesi başarısız oldu

  AA
  28 Nisan 2016 - 12:01Son Güncelleme : 28 Nisan 2016 - 12:05

  Kuzey Kore'nin yeni bir füze denemesi yaptığı, orta menzilli olduğu sanılan füzenin fırlatıldıktan kısa bir süre sonra havada patladığı bildirildi.

  Güney Kore Savunma Bakanlığı yetkilisi, Kuzey Kore'nin, gelecekte Asya ve Pasifik'teki ABD üslerini vurma kapasitesine sahip olması planlanan yeni ve güçlü orta menzilli Musudan füzesi denediğini, öte yandan füzenin fırlatıldıktan birkaç saniye sonra havada infilak ettiğini söyledi.  

  Kuzey Kore, geçen hafta "donanmasına ait bir denizaltıdan başarılı şekilde balistik füze fırlatıldığını" açıklamıştı.

  Ülkenin resmi haber ajansına göre, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, farklı teknolojilerle desteklenen katı yakıtlı füzenin fırlatılmasını denetlemişti.  

  Haberde, Kim'in, "girişimlerinin, emperyalist ABD ve Güney Kore'ye her zaman nükleer saldırılar düzenlemeye olanak sağladığı" yönündeki sözlerine yer verilmişti.  

  Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı ise füzenin 30 kilometre kadar seyrettiğini açıklamış, "Test başarılı olsun ya da olmasın bu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının açık ihlalidir" ifadesini kullanmıştı.  

  Son dönemde nükleer ve balistik füze denemelerini sıklaştıran Kuzey Kore, 15 Nisan'da, ülkenin kurucu lideri Kim İl-sung'un doğumunun 104. yıl dönümünü kutlamak için gerçekleştirdiği füze denemesi başarısız olmuştu. ABD'nin Asya ülkelerindeki askeri üslerine ulaşma kapasitesine sahip olduğu öne sürülen füzenin Japon Denizi'ne düştüğü bildirilmişti.  

  BMGK, 6 Ocak'ta hidrojen bombası ve 7 Şubat'ta roket denemesi yaptığını açıklayan Kuzey Kore'ye ağır yaptırımlar kararı almıştı.

   

  Etiketler: Kuzey Kore , füze , Kim Jong Un
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı