Gündem Haberleri

  Kuzey Kore'den yaptırımlara karşı gizli hesap oyunu

  A.A.
  21.08.2006 - 14:01 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kore'nin, ABD'nin mali yaptırım uygulama kararından sonra dış ülkelerde en az 20 yeni gizli banka hesabı açtığı bildirildi. Kuzey Kore'nin şüphe çekmemek için bu hesapları kimi kez kişilerin adına açtığı belirtildi. Hesap açılan ülkelerden bu hesapları dondurmaları istendi.

  Japonya'da yaşayan Lee Young Hwa adlı Kore uyruklu bir ekonomi uzmanı, ABD ile Güney Kore istihbarat servislerinin gizli bir raporuna dayandığını söylediği açıklamasında, yaptırım kararının ardından Pyongyang'ın, 10'u Vietnam'da, diğerleri Rusya ve Moğolistan'da olmak üzere en az 20 gizli banka hesabı açtığını belirtti.

  Lee, şüphe çekmemek için Kuzey Kore'nin bu hesapları kimi kez kişilerin adına açtığını kaydederek, söz konusu raporda, hesap açılan ülkelere bu hesapları dondurmaları çağrısı yapıldığını açıkladı.

  Öte yandan, sahte Filipinler pasaportu taşıyan ve casusluk yaptığından şüphelenilen bir Kuzey Korelinin Güney Kore'de yakalandığı bildirildi.

  Güney Kore istihbaratının raporunda, Jeong Gyong-hak adlı bu kişinin Güney Kore'ye gelişinden 4 gün sonra 31 Temmuzda yakalandığı belirtildi.

  Raporda, bu kişinin 1996-98 yılları arasında Tayland pasaportuyla üç kez Güney Kore'ye girdiği kaydedildi.
  Nükleer ve askeri tesisler gibi stratejik bölgelerin fotoğraflarını çekme amacında olduğu belirtilen bu kişinin otel odasında ve Filipinlerdeki evinde yapılan aramalarda, şifrelemeyle ilgili bir CD, 3188 dolar, fotoğraf makinesi, kısa dalga radyo ve casusluk için kullanılan malzeme ele geçirildiği bildirildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı