Dünya Haberleri

  Kuzey Kore'den Lieberman'a sert yanıt: Diplomatik embesil

  hurriyet.com.tr
  16.05.2010 - 10:41 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kore'yi kitlesel imha silahları yaymak, Hamas ve Hizbullah'a silah desteği ve teknolojisi vermekle suçlayan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'a, Pyongyang'dan öfke dolu cevap geldi. Lieberman'ın bu yanıtı 'iltifat' olarak değerlendirdiği bildiriliyor.

  İsrail basınında yer alan haberlere göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Lieberman'ı "affetmeyeceklerini" belirtip, "aşırı sağcı" ve "diplomatik embesil" diye tanımladı.

  İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman (Yisrael Beiteniu-Evimiz İsrail), geçen hafta Japonya ziyareti sırasında, Kuzey Kore'yi Suriye ve İran ile birlikte "Şer ekseninin yeni parçası" olarak nitelendirmiş, bu üç ülkenin aralarında işbirliği yaparak, kitlesel imha silahları üretip yaydıklarını öne sürmüş, tüm dünya için bir tehdit oluşturmakla suçlamıştı.

  LIEBERMAN: BÜYÜK İLTİFAT

  Lieberman'ın ise, Kuzey Kore'nin kendisine yönelik sözlerini "iltifat" olarak değerlendirdiği bildirildi.
         
  İsrail'in önde gelen haber portallarından Ynet'in haberine göre, Kuzey Kore'nin kendisi için kullandığı "embesil" tanımını yorumlarken, "Kuzey Kore'den büyük bir iltifat" dedi.

  HİZBULLAH VE HAMAS İDDİASI

  Lieberman, ayrıca geçen Aralık ayında Tayland'da kargo uçağında bulunan silahları da gündeme getirip, ele geçirilen bu silahların da Kuzey Kore tarafından, Hamas ve Hizbullah'a gönderileceğini öne sürmüştü.

  Aralık ayının 12'sinde, Tayland'da uçakta füzeler ve RPG'lerin de aralarında bulunduğu 40 tondan fazla silah yükü ele geçirilmiş, Tayland, uçağın Pyongyang'dan kalktığını bildirmişti. Uçak dokümanları yükün Tahran'a gideceğini göstermesine rağmen, İranlı yetkililerden yalanlama gelmişti.

  Lieberman, Pyongyang'ın Suriye ve İran'ın füze programlarına destek verdiğini de öne sürmüştü.

  Avigdor Lieberman, Salı günü de Kuzey Kore'nin bir nükleer silah denemesinin hemen ardından İsrail Ordu radyosuna yaptığı açıklamada da uluslararası kamuoyundan İran ve Kuzey Kore'nin nükleer heveslerini önlemek için tüm güçlerini kullanmalarını istemiş; Kuzey Kore'de "çılgıncasına bir silah yarışı gördüklerini" belirtmişti.

  Lieberman'ın iddialarına Kuzey Kore'nin yanıtı gecikmeden geldi ve üslubu da oldukça sert oldu.

  K. KORE: İLGİMİZ YOK

  Ülkenin devlet ajansında da yayımlandığı belirtilen Kuzey Kore Dışişleri Sözcüsünün açıklamasında, Lieberman'ın iddiaları yalanlanarak, ülkenin kitlesel imha silahları satışı ile bir ilgisinin bulunmadığı belirtildi.

  Lieberman için "aşırı sağcı " ve "diplomatik embesil" nitelemelerini kullanan Kuzey Kore Dışişleri Sözcüsü, asıl İsrail'in nükleer programı ve Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerini genişlettiğinden dolayı eleştirildiğini hatırlatıp, "İsrail'i bu konuda affetmeyeceğiz. Kuzey Kore'nin onurunun lekelenmesine müsaade etmeyiz. İsrail'in bu konuda yaymaya çalıştığı yalanları da kabul etmiyoruz" dedi.

  TÜRKİYE İLE DE İLİŞKİLERİ GERMİŞTİ

   

  Lieberman daha önce Başbakan Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleriyle Türkiye ile İsrail ilişkilerinin kısa süreli bir gerilimi yaşamasına da neden olmuştu.

   

  Lieberman, Erdoğan'ın 'İslam dünyasının ya da Kudüs'ün sorunlarına kayıtsız kalamayız. Gazze'deki çocuk katlini arkamıza yaslanıp izleyemeyiz' sözlerine cevap verirken, Erdoğan'ın giderek Libya lideri Kaddafi ve Venezuella lideri Hugo Chavez'e benzemeye başladığını söylemişti. Bunun üzerine Erdoğan, Lieberman'ı muhatabı olarak görmediği belirtirken, Türk Dışişleri İsrail'e kınama mesajı göndermişti.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı