Gündem Haberleri

  Kuzey Kore'den Batı'yı korkutan yeni hamle

  Reuters
  18.02.2011 - 14:16 | Son Güncelleme:

  Washington’ın Pyongyang’ın balistik füze programının bir tehdide dönüştüğü yönündeki kaygılarının arttığı bu dönemde, ABD’li bir uzman uydu görüntülerinin Kuzey Kore’nin ikinci uzun menzilli füze rampasının inşaatını da tamamladığına işaret ettiğini açıkladı. Böylece, kısa bir süre uluslararası yardım kurumlarından gıda yardımında bulunan Pyongyang, kıtalararası füze projelerinde önemli bir adım atmış oldu.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

   

  KUZEY KORE'NİN BALİSTİK FÜZELERİ/Foto Galeri

   

  "KİM'İN DOĞUM GÜNÜ HALESİ" YİNE GÖRÜNDÜ

   

  Kuzey Kore, kısa bir süre önce dünyanın dört bir yanındaki 40 elçiliğine talimat vererek, uluslararası yardım örgütlerinden gıda yardımında bulunmalarını istemişti. Öte yandan, komünist lider Kim Jong Il'in önderliğindeki ülke uluslararası alanda tehdit unsuru olmaya devam ediyor.

   

  Globalsecurity.org isimli analiz grubundan Tim Brown Reuters’a telefonla yaptığı açıklamada, bu füze rampasının ilkine göre çok daha gelişmiş bir sistem olduğunu ve Çin’in tesislerine benzediğini belirtti. Brown bu benzerliğin Pekin’in de işin içinde olduğuna işaret edebileceğini belirtti.

   

  Brown, füze programının barışçıl hedefler gözettiğini, amaçlarının uzaya uydu göndermek olduğunu söyleyen Kuzey Korelilerin bu projede İran ve Pakistan’la birlikte çalıştığını söyledi.

   

  Tongchang-ri’de bulunan tesislerde 30 metre yüksekliğinde bir füze rampası bulunduğu belirtildi. Kuzey Kore’nin Çin’le arasındaki kuzeybatı sınırı yakınlarında kurulan tesislerin, böylece ABD istihbaratının radarından gizlenmesinin amaçlandığı belirtildi. Tongchang-ri tesisleri yaklaşık 10 yıldır inşaat halinde.

   

  Son gelişmeyi açıklayan Brown incelediği uydu görüntülerinin bundan 1 ay kadar önce çekildiğini fakat aradan geçen sürede test yapılmadığını belirtti. ABD’li uzman rampanın üzerine bir füze yerleştirilmesi için haftalar hatta aylar gerekebileceğini ifade etti.

   

  Bir Güney Koreli hükümet yetkilisi de Kuzey’in füze denemesi yapmaya hazırlanmasının söz konusu olmadığını belirtti.

   

  UZUN MENZİLLİ FÜZE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

  Kuzey Kore uzun bir süredir Taepodong-2 olarak bilinen 6 bin 700 kilometre menzilli füze üretimini sürdürüyor. Ancak bugüne kadarki denemeler silahın üretiminin tamamlanması için daha çok uzun bir çalışma gerektiğine işaret etti. Pyongyang’ın elindeki şimdiden 3 bin kilometreye erişebilen ve ABD’nin Guam’daki üssünü tehdit eden orta menzilli füzeler bulunuyor.

   

  Brown, “Temel olarak bu rampa yapıldı. Asıl soru füzenin fırlatılması için ne kadar zaman gerekeceği. Sonrasında nasıl bir araç fırlatacakları meselesi söz konusu: Balistik füze mi yoksa uzay programı için bir roket mi? Bu sorunun cevabını bilmiyoruz” derken birkaç ay içinde bir fırlatma olmasının söz konusu olduğunu belirtti.

   

  Tesislerin şu an için gelişmiş ülkelerin standartlarına yaklaşamadığını belirten Brown, “Ancak bir üçüncü dünya ülkesinin, birinci dünya ülkeleri kalitesinde bir tesise en çok yaklaştığı an budur” dedi.

   

  Brown tesisin tasarımının izlenmekte olan bir Çin tesisine çok benzediğini belirterek, “Ya bu tasarımı örnek olarak kendi sistemlerini geliştirdiler ya da Çinliler Korelilere teknik danışmanlık ve destek verdi” dedi.

   

  İRAN-PAKİSTAN-K.KORE ÜÇGENİ

  İran, Pakistan ve Kuzey Kore’nin füze ve nükleer programlar konusunda işbirliği yaptığını belirten Brown, “Biz her ülkenin programın ayrı bir boyutu üzerine çalıştığını ve birbirlerinin deneyimlerinden faydalandıklarını düşünüyoruz” dedi.

   

  Kuzey Kore’nin tesisleri Pyongyang’ın Pasifik’in ötesine nükleer silah gönderebilecek kapasitede füzeler geliştirme çabalarında kilit rol oynuyor. Uzmanlar Kuzey Kore’nin bir nükleer silahı füzeye sığacak kadar küçültebileceğine inanmıyor ancak böyle bir savaş başlığının üretim çalışmalarının sürdürüldüğünü belirtiyor. Kuzey Kore böyle bir silah üretmek için daha fazla nükleer teste ihtiyaç duyuyor.

   

  Brown, Kuzey Kore’nin gerçek bir füze programının eşiğinde olduğunu belirterek Kuzey Kore’nin yörüngeye uydu yerleştirmeyi başarması durumunda ABD’nin Batı Yakası’nı vurabilecek bir füze de geliştirebileceğini belirtti.

   

   

  Reuters'ın "North Korea completes second missile site" başlıklı haberinden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı