Gündem Haberleri

  Kuzey Kore'den 'açız' çağrısı

  Guardian
  11.02.2011 - 10:15 | Son Güncelleme:

  Diplomatik kaynaklar, gıda konusunda giderek çaresiz kaldığını belirttikleri Kuzey Kore’nin, dünyanın dört bir yanındaki elçiliklerine gıda yardımı talebinde bulunmaları talimatı verdiğini belirtti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor     

       

  Normalde gıda yardımı talebinde bulunmak için Dünya Gıda Programı (WFP) gibi uluslararası kuruluşlara başvuran Kuzey Kore’nin, Aralık ayında başlattığı kampanyada doğrudan yabancı başkentlerden yardım talep etmesi oldukça ilginç bir gelişme.     

   

  WFP ile Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Kuzey Kore’ye gıda yardımı iletilmeye başlandığını belirtti. Öte yandan WFP, geçtiğimiz yıl Kuzey Kore yardım programı için gereken bütçenin sadece beşte birinin toplanabildiğini ifade etti.   

      

  Asyalı bir diplomat, Pyongyang’ın “dünya genelindeki 40 elçiliğine gıda yardımı talebinde bulunması talimatı verdiğini” belirtti. Kasım ayında, WFO ve FAO, Kuzey Kore halkının kötü hava şartları nedeniyle ekinlerin zarar görmesinden dolayı daha fazla açlık çekeceğini açıkladı.

   

  İki örgütün Pyongyang’ın ihtiyacı olan gıda yardımı hakkındaki değerlendirme raporunu birkaç hafta içinde yayımlamaları bekleniyor. WFP’nin Roma temsilcisi Greg Barlow ise ülkenin ihtiyacı olan yardımı belirleyebilmek için henüz çok erken olduğunu ifade etti.

   

  Barlow, gerekli yardımı yapabilmeleri adına şu an için “yüzde 80 eksik kaynağa sahip olduklarını” söyledi.

   

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN DİĞER HABERLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı