Gündem Haberleri

  Kuzey Kore ve Japonya hükümetleri masaya oturacak

  AA
  10.08.2012 - 14:52 | Son Güncelleme:

  Japonya ve Kuzey Kore hükümetleri, II. Dünya Savaşı'nda ölen ve Kuzey Kore'ye gömülen askerlerin cenazelerinin iadesini görüşmek üzere bir araya gelecek.

  Çin'in başkenti Pekin'de Japon Kızılhaç Örgütü Genel Başkanı Osamu Tasaka ile bir araya gelen Kuzey Kore Kızılhaçı Genel Sekreteri Ri Ho Rim, iki gün süren toplantıların ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerin samimi bir ortamda geçtiğini söyledi.

  Bazı konularda görüş birliği sağladıklarını ifade eden Ri, görüşmelere devam etme kararı aldıklarını belirtti, ancak ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı.

  Japon Kyodo Haber Ajansı ise Kuzey Kore Kızılhaçı'nın savaş sırasında yakınlarını kaybeden Japon ailelerin mezarlıkları ziyaret etmeleri fikrine olumlu baktığını duyurdu.

  II. Dünya Savaşı sırasında 34 binden fazla Japon askerinin Kuzey Kore'de açlık ve salgın hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiği sanılıyor. Askerlerden sadece 13 bininin cenazesi Japonya'ya iade edilmişti.

  II. Dünya Savaşı'ndan önce ve savaş sırasında Çin'in kuzeydoğusu ile Kore Yarımadası'nı kontrolü altında tutan Japonya ile Kuzey Kore arasında diplomatik ilişki bulunmuyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı