Gündem Haberleri

  Kuzey Kore: Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz

  PYONGYANG (A.A)-
  21.10.2005 - 10:28 | Son Güncelleme:

  Kuzey Kore Dış Ülkelerle Kültürel İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Jon Yong Jin, Türkiye ile kültürel değişim anlaşması imzalayarak, kültür, sanat, spor, eğitim ve bilim alanlarındaki ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti.

  Aynı zamanda Kore Emekçiler Partisi Merkez Komitesi Üyesi ve Kore-Türk Dostluk Derneği Başkanı olan Jon Yong Jin, “en büyük hazine dost kazanmaktır” diyerek, bir an önce iki ülkenin sanat gruplarının, üniversitelerden öğretim üyelerinin karşılıklı ziyaretler yapmalarını arzuladıklarını ifade etti.

  Jon Yong Jin, bu konuya değinirken, “geçmişte Kore Savaşı'na katılan ülkelere karşı duygularımız iyi değildi. Ama bu o ülkelerin halklarının kararı değildi, o zamanki Amerikancı hükümetlerin kararlarıydı” dedi.
  Jon Yong Jin,  nükleer sorun ve Kore Yarımadası'nın birleşmesi konularında ülkesinin tutumunu aktardı.

  Kuzey Koreli yetkili, konuşmasının başında, Batı ülkelerinde ülkesi hakkında çıkan haberlerden yakınarak, şöyle konuştu:

  “Batı ülkelerinde çok az kişi gerçekleri biliyor, gerçekler çarpıtılıyor. Çünkü herkes olaylara ABD'nin etkisinde bakıyor. Dünyada 200 kadar ülke var. Hepsi farklı. Bunlardan biri ölçüt olamaz. Biz farklıyız.”
  ABD'nin bugünkü tek hedefinin, Kuzey Kore'deki sosyalist sistemi yıkmak olduğunu ileri süren Jon Yong Jin, Sovyetler Birliği'nin ve Avrupa'daki sosyalist rejimlerin yıkılmasından sonra ekonomik zorluklar yaşadıklarına işaret etti.

  “Rusya ve Romanya'dan petrol alıyorduk. Sosyalist piyasa kalmadı, ruble akışı durdu. Mal değişimi sistemi de ortadan kalktı. ABD, dünyadaki bütün hesaplarımız kontrol etti ve ülkemize dolar gelmesini engelledi” diyen Kuzey Koreli yetkili, bütün bunların üstüne 1999'dan beri doğal afetler yaşadıklarını, yiyecek sıkıntısı ve açlık ortaya çıktığını ve çok sayıda kişinin öldüğünü hatırlattı.

  ORDUYA ÖNCELİK POLİTİKASI

  Bush yönetiminin ülkesini “şer ekseni”ne aldığını, Güney Kore'ye binden fazla füze yerleştirdiğini ve Japonya ile ortak askeri tatbikatlar yaptığını belirten Jon Yong Jin, şunları söyledi:

  “Bizim sosyalist sistemimizi yıkmak için askeri, politik, ekonomik alanlarda her yolu deniyorlar. Güçlü ülkeler tarafından kuşatılmış durumdayız. Bizse liderimiz Kim Sung İl'in 'orduya öncelik' politikasına dayandık. Bu politika kapsamında askeri olaylara ve askeri sanayiye öncelik veriyoruz ve kendi ordumuza güveniyoruz. Bu ilke olmadan kendimizi ABD'nin saldırılarından koruyamayız. Bize de saldırmak için Irak'ta olduğu gibi bahane yaratmaya çalışıyorlar.”

  “ABD GARANTİ VERİRSE NÜKLEER SİLAHLARI BIRAKIRIZ”

  Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili olarak Pekin'de düzenlenen altılı görüşmelere de değinen Kuzey Koreli yetkili, bu görüşmelerin geleceğinin ABD'nin tutumuna bağlı olduğunu belirtti. Yetkili, ABD'nin, ülkesine karşı izlediği düşmanlık politikasından vazgeçmemesi ve nükleer saldırıda bulunmayacağına dair garanti vermemesi durumunda nükleer silahları bırakamayacaklarını vurguladı. Nükleer enerjiyi barışçı amaçla kullanmak yönündeki faaliyetleri sürdüreceklerini vurgulayan Jon Yong Jin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

  “Enerji ihtiyacımız var, bunun için hafif su reaktörü istiyoruz, ABD ise bunun ek bir talep olduğunu iddia ediyor. Ayrıca bu konuda bir adalet olmalı. Büyük ülkelerin nükleer silaha sahip oldukları, küçük ülkelerinse bu hakkı kullanmaya çalıştıklarında tehdit olarak gösterildikleri bir durum kabul edilemez. Nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya yaratmalıyız.”

  “BAŞKA ÜLKELER BİRLEŞME SÜRECİNE MÜDAHALE ETMEMELİ”

  Jon Yong Jin, iki Kore'nin birleşmesinden bahsederken, bu birleşmenin bağımsız ve barışçı olması ve iki taraf arasında gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kuzey Koreli yetkili, “Başka ülkeler bu sürece müdahale etmemeli. ABD evine dönmeli. Amerikan tarafı birleşmiş bir Kore görmek istemiyor. Çünkü iki taraf birleşince yarımadada Amerikan askerlerine gerek kalmayacak” diye konuştu.

  Jon Yon Jin, demokrasinin uygulanması için başta konfederasyon sisteminin denenebileceğini, başta genel seçim düzenlemenin doğru olmayacağını, daha sonra bu konfederasyon içinde genel seçime karar verilebileceğini söyledi.
  Ülkesinde bu yıl ülkenin ve Kore Emekçiler Partisi'nin kuruluşunun 60. yıldönümlerinin kutlandığını hatırlatan Kuzey Koreli yetkili, sözü yine liderleri Kim İl Sung'a getirerek, “Liderimiz Kim İl Sung, tüm hayatını halkının mutluluğuna adamış bir insan. Ona duyduğumuz sevgi ve saygı kalbimizden geliyor. Sekiz yıl önce Kim Jong İl'in de onun halefi olduğunu düşündük. Arirang'ı izlediğinizde Kore'nin durumunu daha iyi anlayacaksınız, halkın nasıl tek yürek halinde Kim Jong İl'in etrafında kenetlendiğini göreceksiniz. Tek yumruk, tek beyin halinde” dedi.

  “ARİRANG KORELİ DEMEK”

  Stadyumda on binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen sanat ve spor gösterisi Arirang, adını eski bir destandan alıyor. Yetkililer, bu kelimenin zamanla Korelileri tanımladığını ifade ettiler.
  Arirang sırasında, 50 binden fazla öğrenci tribünde kartonlarla çeşitli resim ve yazılar oluştururken, sahadaki dans ve spor gösterilerine 40 bin kişi katılıyor.

  Arirang'ı izlemek için Pyongyang'a gelen 2000 kadar Güney Koreliyi stadyumu dolduran Kuzey Koreliler coşkuyla alkışladılar ve birlikte ”Kore Birleşsin” ve “Tek Kore” şeklinde sloganlar attılar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı