Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kuzey Kore yeniden füze denemesi yaptı

  Hürriyet Haber
  21 Mayıs 2017 - 11:56Son Güncelleme : 21 Mayıs 2017 - 12:51

  Reuters haber ajansı, Kuzey Kore'nin Pukchang kenti yakınlarından füze denemesi yaptığını duyurdu. Güney Kore tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, ilk olarak fırlatılan cismin 'ne olduğu belirlenemeyen' uçan bir cisim olduğu açıklanmıştı...

  Güney Kore tarafından yapılan ikinci resmi açıklamaya göre, Kuzey Kore tarafından ateşlenen bir füzenin 500 kilometre uçtuktan sonra denize düştüğü belirtildi.

   

  ORTA MENZİLLİ FÜZE

  ABD ise Kuzey Kore'nin yeni füze denemesinden haberdar olduğunu açıklayarak, bugün gerçekleşen füze denemesinin ülke tarafından yapılan son üç füze denemesinden daha kısa bir menzile sahip olduğunu açıkladı. Füzenin 'orta menzilli' olduğu ifade edildi. 

  Japonya ise Pazar günü öğleden sonra Puckhang yakınlarından ateşlenen füzenin Japonya'nın ekonomik faaliyetini yürüttüğü bölgelerin dışına düştüğünü açıklarken, herhangi bir gemi ya da uçağa zarar gelmediğini duyurdu. 

  Kuzey Kore son olarak geçen hafta pazar günü en uzun menzilli füzesinı denemişti. Hwasong-12 isimli füze, nükleer başlık taşıyabiliyor. 2 bin 100 kilometre yüksekliğe ulaşan ve 787 kilometre kateden Hwasong-12, Japonya'nın batı kıyılarına düşmüştü. 

  Kuzey Kore son dönemde yaptığı füze denemeleriyle özellikle ABD, Güney Kore ve Japonya'nın tepkisini çekiyor..

  Kuzey Kore yeniden füze denemesi yaptı

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

   

   

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı