Gündem Haberleri

  Kuzey İttifakı, 'katliam' sorusturmasına izin verdi

  Hürriyet Haber
  29.11.2001 - 16:14 | Son Güncelleme:

  Afganistan`da Kuzey İttifakı`nın kuzeydeki Mezar-ı Şerif kenti yakınlarındaki Cenk Kalesi`nde meydana gelen ölümlerle ilgili olarak Uluslararası Af Örgütü`nün (AI) araştırmasına izin vereceği öğrenildi.

  Kuzey İttifakı yetkilisi Muhammed Habil, ``Bu konuda bir sorunumuz yok. Onların (AI) araştırma yapmaları için ortada bir engel yok`` dedi.

  Habil, İttifak güçlerinin, Cenk Kalesi`nin Taliban yanlısı mahkumlar tarafından ele geçirilmesi girişimi sırasında çatışmalara girmek zorunda kaldığını belirterek, ``Onlara zulmetme amacımız yoktu. Onlar kendi inatları yüzünden öldü`` dedi.

  Kuzey İttifakı, Cenk Kalesi`ndeki isyan girişimi sırasında çıkan çatışmalarda aralarında Pakistanlı, Arap ve Çeçen mahkumlarında olduğu 600 kadar mahkumun tamamının öldürüldüğünü, kendi kuvvetlerinden de 40 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

  Cenk Kalesi`nde öldürülenlerin görüntülerinin tüm dünya televizyonlarında yayınlanmasından sonra başlayan tepkiler üzerine AI olayın incelenmesi için çağrıda bulunmuştu.

  Habil, Kale`deki yabancı İslamcı teröristlerin niçin Özbek general Raşid Dostum`a teslim edildiği hakkında ise açıklama yapmazken, Kuzey İttifakı güçlerinin kendi hayatlarını koruma hakkı olduğunu söyledi.

  Habil, Kuzey İttifakı`nın, ABD`deki saldırıların bir numaralı sorumlusu olarak gösterilen Usame Bin Ladin de dahil olmak üzere yabancı militanları akibetinin belirlenmesi için uluslararası bir organa teslim etmeye hazır olduğunu da belirterek, ``Onlar sadece bizim değil, tüm dünyanın düşmanı`` dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı