Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kuzey İrlanda’da yine hükümet kurulamadı

  AA
  30.06.2017 - 09:39 | Son Güncelleme: 30.06.2017 - 09:39

  Kuzey İrlanda’da bölgesel hükümetin kurulması için yapılan müzakerelere tanınan süre üçüncü kez uzatıldı.

  BİRLEŞİK Krallık’ı oluşturan unsurlardan Kuzey İrlanda’da, ayrılıkçı Sinn Fein ile İngiltere ve birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi (DUP) arasında koalisyon hükümeti kurulmasına yönelik müzakereler için tanınan süre, dün doldu.
  Merkezi Londra hükümeti, tarafların anlaşmaya varamadığı müzakereler için tanıdığı süreyi pazartesi gününe uzattı. Böylece müzakereler için tanınan süre üçüncü kez uzatılmış oldu.
  Mart ayında erken genel seçime giden Kuzey İrlanda’da DUP ve Sinn Fein sandıktan iki büyük parti olarak çıkmıştı. Kuzey İrlanda’da sınırlı özerkliği düzenleyen yasaya göre bölgesel hükümet ayrılıkçı ve birlik yanlısı en büyük iki partinin güç paylaşımına dayalı olarak kurulmak zorunda. Müzakerelerin sonuca ulaşamaması halinde Kuzey İrlanda bölgesel hükümetinin yetkilerinin Londra’ya aktarılması gündeme gelebilir.

  Güç paylaşımına dayalı hükümetin kurulamaması durumunda yeni bir seçime gidilmesi de gündemde ancak seçimin, Kuzey İrlanda’daki siyasi dengeleri dramatik şekilde değiştirecek bir sonuç vermesi muhtemel görülmüyor.

  İKİSİ DE RESMİ DİL İSTİYOR

  Sinn Fein ile DUP arasındaki başlıca anlaşmazlık alanlarının kültürel haklar olduğu belirtiliyor. Katolikleri temsil eden Sinn Fein, İrlanda dilinin İngilizcenin yanı sıra resmi dil haline gelmesini isterken, DUP da temsil ettiği Protestanların kullandığı İskoçya kökenli Ulster diline aynı statünün verilmesini istiyor.
  Kuzey İrlanda’da hükümet, Sinn Fein’in ocak ayında DUP lideri ve Başbakan Arlene Foster’ın adının karıştığı mali usulsüzlüğü gerekçe göstererek koalisyondan çekilmesiyle bozulmuştu.
  İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta 8 Haziran’daki genel seçimin ardından Başbakan Theresa May liderliğindeki azınlık hükümeti, DUP’un merkezi parlamentodaki desteğiyle kuruldu.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı