Kuzey Irak ürküttü, dolar 1.17 YTL’den, borsa zirveden döndü

Esra SAHİCİ
09.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimiyle oluşan iyimserlik, dün Kuzey Irak tedirginliği ile bozuldu.

Terör olaylarının yarattığı endişeler, kár realizasyonu ile birleşince borsa dün 57 bin puan zirvesinden, ABD doları da gün içinde test ettiği 1.17 YTL seviyesinden döndü.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimiyle oluşan iyimserlik, özellikle gelişmekte olan piyasalara bir süredir bayram havası yaşatırken, bu hafta başında kár satışlarıyla sakinleşti. Bizim piyasalardaki olumlu dalga ise Kuzey Irak konusundaki tedirginlikle bozuldu. Ramazan Bayramı nedeniyle 3.5 günlük işlem haftasına rekorla başlayan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 endeksi, dün gün içinde 57 bin puanı aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Ancak ’sınır ötesi operasyon’ endişesi nedeniyle, borsa zirvede tutunamadı. Güne 1.17 YTL seviyelerini test ederek başlayan ABD Doları ise 1.1860 YTL’ye yükseldi.

KÖTÜYÜ FİYATLAYACAK OYUNCU YOK: Finansal krizin ’artık bitmekte olduğu’ görüşünün ağırlık kazandığı global piyasalarda iyimserlik devam etti. Özellikle FED’in faiz indirimine devam edeceği yönündeki beklentilerin güçlenmesiyle gelişmekte olan piyasalara fon akışı da arttı. Geçen hafta cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam verisi öncesinde bahar şenliği kutlaması havasında hareket eden global piyasalardaki iyimserlik, "Piyasada kötümser tabloyu fiyatlayacak oyuncu yok’ şeklinde açıklanırken, bizim piyasada açılışta bu harekete ayak uydurdu.

DOLAR 1.17 YTL’DEN DÖNDÜ: Cuma günü 1.18 YTL’ye gerileyen dolar dün bankalar arası piyasada açılışta 1.17 YTL seviyesini zorladı. Bu piyasada alışta 1.17 YTL’yi test eden dolar, satışta en düşük 1.1805 YTL’ye kadar geriledi. Ancak Kuzey Irak konusundaki tedirginlik bizim piyasasın yurtdışından kopmasına neden oldu. Öğleden sonra ’sınır ötesi operasyon olur mu’ tedirginliği ile dövizde alıcılı seyir görüldü. Bugün valörlüde 1.1860 YTL’ye yükselen dolar, serbest piyasada günü 1.1900 YTL’den tamamladı. Bono piyasasında da bileşik faizler yüzde 16.17 seviyesinden başladı. Tedirginlik faizin yüzde 16.25’e yükselmesine neden oldu.

BORSA ZİRVEDEN DÖNDÜ: Merkez Bankası’nın faiz indiriminin bankalara olumlu yansıyacağı beklentisiyle İMKB Ulusal 100 Endeksi ise gözünü 60 bin puan seviyesine dikerek işleme başladı. Bankacılık hisselerine gelen alımlar, borsayı açılıştan itibaren tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 57.350 puana kadar taşıdı. İlk seansı cuma kapanışa göre, yüzde 0.76 değer artışıyla 57.225 puandan tamamlayan İMKB 100 endeksi, ikinci seansta yön değiştirdi. Yükselişin ardından kár amaçlı satışlar ve Kuzey Irak konusundaki endişelerin piyasayı sarmasıyla satışlar hızlanırken, endeks değer kaybetmeye başladı. 57 bin puanın altına gerileyen endeks, günün tamamında yüzde 0.90 değer kaybıyla 56.279 puandan kapandı.

Gelişen piyasalara son 5 ayda 14 milyar dolar aktı

ABD’li EFPR Global (Emerging Portfolio Fund Research) şirketinin gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik olarak hazırladığı raporda, yılbaşından eylül ayına kadar olan dönem içinde gelişmekte olan ülke piyasalarına fon akışı 19 milyar doları buldu. Bunun 14 milyar dolarlık bölümü ise sadece son 5 haftada gerçekleşti. Bu şirket, 10 trilyon dolarlık aktifin dünya içindeki akışını kontrol eden denetleme mekanizmasına sahip bulunuyor.

Borsada perşembe yarım gün işlem var

İMKB’de 11 Ekim perşembe arife günü olması nedeniyle sadece tek seans işlem yapılacak. Borsa başkanlığından yapılan duyuruda, 11 Ekim 2007 tarihinin yarım gün, 12 Ekim Cuma günü ise tam gün resmi tatil olması nedeniyle, hisse senetleri piyasasında işlem yapılmayacak. Böylece 9 Ekim çarşamba günü gerçekleştirilecek işlemlerin takası 15 Ekim’de, 10 ve 11 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek işlemlerin takası ise 16 Ekim’de yapılacak.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı