Dünya Haberleri

  Kuzey Irak’ta yokluk nedeniyle halk-polis çatışması

  İhsan DÖRTKARDEŞ, (DHA)
  14.08.2006 - 10:28 | Son Güncelleme:

  Kuzey Irak’ta elektrik, akaryakıt ve altyapı hizmetlerinin yetersiz olduğunu ve Kürt yöneticilerin rüşvet alarak adam kayırdığını öne süren binlerce kişi, 1 haftayı aşkın süreden bu yana sürekli eylem yaparak polisle çatışıyor.

  Olaylarda şimdiye kadar 1 kişi öldü, çok sayıda gösterici ve peşmerge yaralandı.

  Yerel İçişleri Bakanlığı gösterilerin yasadışı olduğu uyarısında bulunsa da halk sonuç almakta kararlı görünüyor. Süleymaniye başta olmak üzere bölgede çok sayıda yerleşim biriminde düzenlenen protesto gösterileri sürüyor.

  PEŞ PEŞE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTILAR

  Son olarak dün Süleymaniye’de düzenlenen yasa dışı gösterilerde çok sayıda kamu kuruluşu taşlandı, robocop kıyafetli peşmergeler de onlara copla müdahale etti. Yerel Kürt Yönetimin Başbakan Vekili Ömer Fetah başkanlığında toplanan bakanlar kurulu, bölgede son 6 aydır halkın yaşamını olumsuz etkileyen elektrik, su ve akaryakıt sorunu ile bölgede şiddet olaylarına dönüşen gösterileri ele aldı.

  KOMİSYON

  Toplantıda protestolara yol açan sorunların uzun vadeli ve kökten çözümü konusunda 4 ayrı komisyonun oluşturulması kararı alındı. Buna göre komisyonlardan biri elektrik, su ve akaryakıt sorunuyla uğraşacak. Diğerleri ise yüksek ev kiraları ile piyasada beyaz eşya, giyim ve gıda maddelerinde uygulanan zamları düşürme ve bu alanda yoğun denetimler yapılmasını sağlayacak.

  Ayrıca, düşük işçi ve memur maaşlarını gözden geçirecek ve yeni bir maaş sistemini geliştirmek amacıyla araştırmalarda bulunacak. Bir komisyon da bölgede meydana gelebilecek gösteri ve mitinglerle ilgili olarak temaslarda bulunacak.

  Hükümet, izinsiz yapılacak her türlü yürüyüş ve gösteriyi yasaklama kararı alırken, buna uymayanlar hakkında yasal işlemler başlatılacağı uyarısı yapıldı.

  BARZANİ DE UYARDI

  Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri ve Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani de hükümeti programında; sivil toplum anlayışı, halka gerekli olan hizmeti sunma, yolsuzlukla mücadele ve toplumun refah seviyesinin yükseltilmesi ile insan haklarına saygı konularına daha fazla önem verilmesini istedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı