Gündem Haberleri

  Kuzey Irak’ta Maliki’ye karşı Kürt-Türkmen ittifakı

  Hürriyet Haber
  05.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak’ta merkezi hükümet ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında yaşanan kriz sürerken, Türkmen cephesi Kürtlerle birlikte aynı listede seçime girmeye hazır.

  Erbil’de Kürtçe yayın yapan Rudaw gazetesinin haberine göre “Irak Türkmen Cephesi Kürdistan Büro Sorumlusu” olan Aydın Maruf, Türkmen cephesinin Kürtlerle aynı listede seçime girmeye hazır olduğunu belirterek “Kerkük ve diğer ilçelerde çok kolay aynı listeye girebiliriz. Ancak şu ana kadar toplanmadık ve kararımızı vermedik. Henüz resmi bir açıklama yapmadık” dedi.  Maruf, ”En önemli şey iki tarafın da çıkarlarının göz önünde bulundurulmasıdır” diye konuştu.
  Petrol paylaşımında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle geçen ay başında Bağdat’ın onayı olmadan Türkiye üzerinden petrol ihracatı yapan Kürt yönetimi, ardından tekrar merkezi hükümet kanallarını kullanmaya başlamış, 15 Eylül’e kadar kalıcı anlaşma çağrısı yapmıştı.

  Bağdat’tan 3 milyar dolar fatura

  Bağdat-Erbil ilişkilerinin düzelebileceği umudu doğmuşken “Saddamlaşmakla” suçlanan Maliki hükümetinden geçen hafta gelen haberler tansiyonu yükseltmişti. Bağdat dün bu yönde bir adım daha attı. Başbakan Nuri el Maliki’nin danışmanlarından Ali El Musavi, Kürt yönetiminin petrol gelirlerinden merkezi yönetime ödemesi gereken miktarı hâlâ aktarmadığını, faturanın 3 milyar dolara kadar çıktığını söyledi. Erbil’i ödeme için bir haftası var.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı