VAN HABERLERİ

Kuzey Irak Pazarı Değerlendirmesi

IHA
23.07.2015 - 12:33Son Güncelleme : 23.07.2015 - 12:34

TURİZM DERNEĞİ BAŞKANI VE AYANIS TURİZM SEYAHAT ACENTASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI ABDULLAH TUNÇDEMİR, AMAÇLARININ VAN'A YENİ BİR PAZAR KAZANDIRMAK OLDUĞUNU İFADE EDEREK, KAPIKÖY SINIR KAPISI'NIN DA ULUSLARARASI KONUMA GETİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

IHA

VAN (İHA) – Van Turizm Derneği Başkanı ve Ayanıs Turizm Seyahat Acentası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir, amaçlarının Van’a yeni bir pazar kazandırmak olduğunu ifade ederek, Kapıköy Sınır Kapısı’nın da uluslar arası konuma getirilmesi gerektiğini söyledi.
Geçtiğimiz günlerde girişimleri sonucu Van’a getirdiği Kuzey Iraklı grupların bulunduğu kafile ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Abdullah Tunçdemir, Van turizm pazarını nasıl geliştirebileceklerinin çabası içerisinde olduklarını belirtti. Kuzey Irak pazarının oluşturulması için altyapı çalışmalarına uzun süren görüşmelerle nihayete erdirdiklerini anlatan Tunçdemir, “İlimiz için 3 önemli pazar bulunmaktadır. Bunlardan biri İran pazarı, diğeri Ermeni pazarı ve Irak pazarıdır. Irak pazarı bizim için büyük bir önem arz ediyor ve biz de Irak pazarını önemsiyoruz. Çünkü, Kuzey Irak yaz aylarında 40-50 derecelere ulaşan bir sıcaklıkla kaynamaktadır. 3-4 ayları bu sıcaklıklar içerisinde geçiyor, ama bizim ilimizde ise sıcaklı 23-29 derece arasında değişmekte ve serin bir şekilde geçiyor. Onlara göre çok serin. Kentimizi, yayla havası olan insanların gezebilecekleri kültürel, doğa güzellikleri ve gelenek görenekleri ile Kuzey Irak için uygun bir mekandır. Bunun için bu pazarı çok önemsiyoruz. Geçtiğimiz günlerde girişimlerimiz sonucu Kuzey Irak’ta getirtmiş olduğumuz grup ilimize hayran kaldı. Böylesi serin ve güzel bir il dururken niçin sıcak illere gittiklerinden dolayı yakınmışlardı” dedi.
“KUZEY IRAK İÇİN 15 TUR DAHA DÜZENLEDİK”
Kuzey Irak’taki tüm tur operatörleri ile iletişim halinde olduklarını, hem Erbil hem Duhok hem de Süleymaniye’deki meslektaşlarıyla görüştüklerini de sözlerine ekleyen Abdullah Tunçdemir, “Şu an temmuz ve ağustos ayı için 15 tur daha düzenlemiş bulunmaktayız. Her turda gelecek olan Kuzey Iraklı vatandaşların buraları görmesi ve gördüklerini gidip anlatması ile Allah’ın izniyle biz bu Kuzey Irak pazarını tamamen canlı tutmuş olacağız. Her gelen Kuzey Iraklı vatandaş ilk ziyareti olduğu için buraya hayran kalıyor, Van onlar için bir cazibe merkezi. Örf, adet ve gelenekleriyle konuşmalarıyla onlar için bulunmaz bir yer. Bizde bunun takipçisiyiz. Amacımız tamamen pazarlarımıza Irak pazarını da kazanmaktır ve onları buraya çekmektir. Ben bunun geri dönüşlerinin çok iyi olacağına inanıyorum. Bunun dışında onların Turizm Bakanı’nı, turizm müdürlüklerini, Erbil’deki konsolosluğu buraya davet ettim. Bir heyet şeklinde bütün turizm acentelerini da buraya getirip onları gezdirip tekrar yolcu etmektir. Ama bizlerin bu tür süreçlerde boş durmaması lazım. Bizlerin de Kapıköy Sınır Kapısı konusunda iyileştirme yapmamız gerekmektedir. Bu kapının 24 saate açılması lazım. Sabah 08.00’de açılıyor saat 17.00’de kapanıyor, bu olmayacak bir durum. Bu kapının da bir an önce uluslar arası konuma gelip 24 saat açık olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Kuzey Irak Pazarı Değerlendirmesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kuzey Irak Pazarı Değerlendirmesi haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:10
  • Guneş
   05:47
  • Öğle
   12:10
  • İkindi
   15:35
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı