Kuzey Irak ile işbirliği artacak

Hürriyet Haber
29 Nisan 2016 - 22:46Son Güncelleme : 29 Nisan 2016 - 22:51

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) güvenliğinin kendileri için önemli olduğunu belirterek, “Türkiye olarak biz şuna yürekten inanıyoruz; bu bölgenin güvenliği bizim güvenliğimizdir. Aynı şekilde refahı da bizim refahımızdır” dedi.

IKBY’de resmi temaslarda bulunmak üzere Erbil kentinde gelen Bakan Yılmaz ziyaretinin birinci gününde ilk resmi temasını gerçekleştirmek için Bakanlar Kurulu binasında, IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile basına kapalı görüştü. Yılmaz, Talabani ile yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, çok geniş ve olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “Talabani, (Planlama Bakanı) Ali Sindi ve buradaki yetkililerle bir toplantı gerçekleştirdik. Türkiye ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında geçmişte yaptığımız bir kalkınma işbirliği anlaşması vardı. 2012-2013 döneminde o anlaşmaları yapmıştık. Şimdi bu anlaşmaları daha nasıl aktif hale getirmeyi ve takibini ele aldık” diye konuştu.

KRİZ BİR FIRSAT

IKBY’nin içerisinde olduğu mali krizin aslında bölge için bir fırsat olduğunu dile getiren Yılmaz, “Bu bölgenin ekonomisinin çeşitlenmesi gerekiyor. Aramızda daha fazla ticaret ve ortak yatırımların gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu çerçevede sadece kamu sektörleri arasında değil ancak özel sektörlerde de daha fazla ilişki içerisine girilmesi lazım. Sanayi, tarım ve turizmde daha fazla ortak yatırımların gerçekleşmesi hepimizin ortak hedefidir” ifadelerini kullandı.
Yılmaz, ziyareti çerçevesinde Ortadoğu Araştırmalar Enstitüsü (MERI) tarafından düzenlenen ekonomi forumuna da katıldı.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı