Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kuzey Irak’a darbe için Habur’a sıkı denetim geliyor

  Turan YILMAZ
  26.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.10.2007 - 02:06

  Kuzey Irak’a uygulanacak ekonomik yaptırımları belirlemek için komisyon oluşturuluyor.

  Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, Kuzey Irak’a uygulanacak yaptırımları, ekonomiyle ilgili bakanlık ve kurumların temsilcilerinden oluşacak bu komisyon belirleyecek. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’in başkanlığında toplanması beklenen komisyon, ekonomik yaptırım olarak uygulanacak önlemleri kalem kalem belirleyecek. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığı’nı da yürüten Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in de katılabileceği belirtilen bu komisyonun çalışmasında, önlemlerin Türk ekonomisine etkilerine ilişkin belirlemeler de yapılacak.

  SON KARAR BAKANLAR KURULU’NUN: Komisyonun saptayacağı önlemlere ilişkin öneriler daha sonra bir rapor halinde Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulacak. Bu konudaki son kararı ise Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak Bakanlar Kurulu’nun vereceği belirtildi. Hükümet kaynakları, Hürriyet’e, komisyon çalışmasını sıcağı sıcağına yapmak istediklerini belirterek, "haftasonu da toplanabiliriz, ama henüz bir tarih saptamadık" dedi. Bu komisyonun Maliye ve Sanayi Bakanlıklarının yanı sıra, Hazine, Dış Ticaret, Gümrük ve DPT uzmanlarından oluşması bekleniyor.

  HABUR’A GÖZALTI: Habur’un kapatılmasının gündemde olmadığı, ancak buradan yapılan geçişlerin azaltılacağı da öğrenildi. Nusaybin ile birlikte Habur’a alternatif olarak düşünülen Akçakale kapısının daha aktif kullanımına yönelik düzenlemeler için gerekli kaynak da aktarıldı. Gümrük yönetimine aktarılan bu ödenekle öncelikle kapının asfaltlama çalışmalarının yapılacağı bildirildi. Bundan böyle "kontrollü geçiş" yapılacak Habur’a çok daha sıkı ve etkin denetim de getiriliyor. Hürriyet’e bilgi veren Gümrük kaynakları, "Buradan geçişler çok daha sıkı ve etkin bir biçimde denetlenecek" dediler.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı