Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kuzey’deki yönetimle sessiz diplomasi

  Hürriyet Haber
  22 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ekim 2008 - 01:14

  Dışişleri Bakanı Ali Babacan, PKK’ya karşı Türkiye, ABD ve Irak arasında kurulması düşünülen ve Ankara’nın üzerinde çalıştığı ’Yeni üçlü mekanizma’da, Irak’ın kuzeyindeki Barzani yönetiminin de olabileceği sinyalini verdi.

  NTV’nin sorularını yanıtlayan Babacan, "Kuzey’deki bölgesel yönetimin bu yapıda bulunup bulunmayacağı" sorusuna şu yanıtı verdi:

  "Bu yapının üç ayağı var. Bunlardan biri Irak diyoruz. Irak deyince Irak’ın tümünü düşünmek gerekiyor doğrusu, onların tercihidir, o biraz da Bağdat’ın tercihidir. Bağdat eğer tercih ederse kuşkusuz olacaktır. Yeni üçlü yapı, temsilci atayarak olmayacak. Türkiye, ABD ve Irak’ın ilgili birimleri bir araya gelip, PKK ile ilgili neler yapılabileceğininin konuşulacağı ortamlar sağlanacak."

  Kuzey’deki yönetimle, Bağdat’ta aylar önce temaslar kurulduğunu ve sonra da devam ettirildiğini belirten Babacan şöyle dedi: "PKK’yı yalnız bıraktırma politikasında geriye kalan unsur kuzeydeki yönetim. Son dönemde buradan alınan sinyaller aslında bunlardan çok da memnun olmadıkları ve bir şeyler yapabilecekleri yönünde olduğu. Arazide ise çok somut adım henüz görülmedi. Bundan sonra yoğun ama sessiz bir diplomasi trafiği devam edecek, bizim tarafımızdan çok da fazla açıklama duymayacaksanız."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı