Gündem Haberleri

  Kuzey Avrupa’da EHEC paniği

  Hürriyet Haber
  28.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şu ana kadar Almanya’da beş can alan EHEC türü basil, dünden itibaren Kuzey Avrupa’ya da sıçradı. İsveç’te on, Danimarka’da dört, İngiltere’de üç, Hollanda’da bir kişide EHEC basili bulunduğu açıklandı. Kurbanların çoğu, kadın hastalar...

  ALMANYA’da şu ana kadar beş kişinin ölümüne yol açan, en az 500 kişiyi de hastanelik eden bağırsak enfeksiyonuna yol açan EHEC basil, Kuzey Avrupa’ya da sıçradı. İshal ve böbrek yetmezliğine neden olan EHEC bakterisi, Almanya’dan sonra İsveç, Danimarka, İngiltere ve Hollanda’da da görüldü. İsveç’te on, Danimarka’da dört, İngiltere’de üç, Hollanda’da bir kişide EHEC basili bulunduğu açıklandı. İngiltere Sağlık Koruma Ajansı, virüsün genellikle yetişkinleri etkilediğini, hastaların yüzde 70’inin kadın olduğunu açıkladı.
  Sebep devrilen bir sandık mı
  Önceki gün EHEC virüsünün kaynağının, İspanya’dan ithal edilen salatalık olduğu belirlenmişti. Salatalıkların üreticisi Pepino Bio Frunet firması ise bu suçlamaları geri çevirdi. Firma sözkonusu salatalıkların nakliyat sırasında devrildiğini ve virüsün bu şekilde bulaşmış olabileceğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı