Kuyumcunun umudu “yeşil altın”

AA
13.09.2012 - 11:20 | Son Güncelleme:

Ordu Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Adnan Keskin, “Son 3 yılın en kötü yaz sezonunu geride bırakan kuyumcuların tek umudu, yeşil altın olarak da bilinen fındık oldu” dedi.

Keskin,  yaptığı açıklamada, altın fiyatlarındaki dalgalanmalar ve düğün sezonunun ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle yaz aylarını çok iyi geçiremediklerini savundu.

Bölge halkının fındık tarımıyla geçindiğini bildiklerini, bu nedenle biten fındık hasat döneminden sonra işlerinin düzeleceğine inandıklarını belirten Keskin, “Üreticilerin fındıklarını sattıktan sonra yatırımlarını altından yana kullanacaklarını umut ediyoruz” diye konuştu.

Altın fiyatlarının bu yıl geçen yıla oranla daha düşük seyrettiğini dile getiren Keskin, şöyle devam etti:
“Kuyumcu esnafı açısından düşünürsek son 3-4 yıla göre en kötü sezonu yaşıyoruz. Esnaf olarak bu durumdan hoşnut değiliz. Çünkü daha az altın satıyoruz. Maalesef düğün sezonları da son dönemlerde durgun geçiyor. Vatandaşlarımız daha az altın alıp bütçelerine göre ekonomik davranıyorlar. Altının miktarı aynı olsa bile gramda tasarrufa gidiliyor. Sezon öncesi satışlar daha azdı.

Açıkçası daha fazla bir bekletimiz vardı, altın satışlarında artma olur diye, ancak bu olmadı.”
Keskin, son 3 yılın en kötü yaz sezonunu geride bırakan kuyumcuların tek umudunun, yeşil altın olarak da bilinen fındık olduğunu vurgulayarak, “Umudumuz fındık üreticisinde. Bundan sonraki süreçte fındığın daha fazla para etmesi arzumuz. Üreticilerin fındıklarını sattıktan sonra yatırımlarını altından yana kullanacaklarını umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Fındık da altın gibi yatırım aracı”

Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı ise fındığın da altın gibi yatırım aracı olduğunu söyledi.

Üreticilerin fındığını pazara indirmeyip bekletmesinin daha avantajlı olacağına inandığını kaydeden Avcı, “Üreticilerimizin fındığını satıp altına çevirmesine saygı duyarız. Ancak fındığını bekleten üreticiler de karşılığını zaman içerisinde alacaktır” dedi.

Avcı, yeşil altın olarak bilinen fındığın en az sarı altın kadar değerli olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı