Gündem Haberleri

  Kuyumculardan silah ruhsatı için 12 bin TL istendiği iddiası

  A.A
  24.01.2011 - 17:08 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'da silah taşıma ruhsatı almak isteyen kuyumculardan valilikçe 12 bin lira bağış istendiğini iddia eden kuyumcular, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a dilekçe göndereceklerini bildirdi.

  Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Akkul, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuyumcuların aynı zamanda para ve ziynet eşyası taşıyan “kurye” olduğunu ifade ederek, kuyumcuların tehlike anında savunma amaçlı kullanmak için silah taşıma zorunluluğu bulunduğunu söyledi.

  Gasp ve soygun gibi bir tehlike anında iş yerinde bulundurma izni verilen silahın fayda sağlamadığını ifade eden Akkul, şöyle konuştu:
  “Taşıma ruhsatı almak isteyen üyelerimizden Diyarbakır Valiliğince 12 bin lira bağış isteniyor. Başka hiçbir ilde bu kadar yüksek oranda bağış istenmiyor. Ruhsat almak için zaten gereken 2 bin 500 lira yasal vergiyi seve seve ödüyoruz. Bunun dışında bağış istenmesini doğru bulmuyoruz. Bağış gönüllüdür. İsteyen bağışlar ama 12 bin lira ödemeyene ruhsat verilmemesini kabul etmiyoruz.”

  Mustafa Akkul, Diyarbakır'da her yıl en az 3-4 kuyumcu soygunu yaşandığını, bu olaylarda kuyumcuların taşıma ruhsatlı silahı bulunmadığını tespit ettiklerini söyledi.

  Akkul, odaya üye kuyumcular ile ilçelerdeki kuyumcuların kendi aralarında topladıkları 400 adet imzalı dilekçeyi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu'ya sunduklarını, Aksu'nun da bağış miktarını yüksek bulduğunu belirtti.

  Akkul, silah taşıma ruhsatına bağış ödemek istemediklerini belirttikleri 400 adet imzalı dilekçeyi İçişleri Bakanı Atalay'a da sunacaklarını kaydetti.
  Bu arada, valilik yetkilileri, konuyla ilgili açıklama yapmak istemedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı