Ege Haberleri

EGE

  Kuyumcular da AVM’den dertli

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  06.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyük alışveriş merkezleri ve her şey dahil sisteminden sıkıntı duyan turizm kuyumculuğu zor günler geçiriyor. Geçen yıla oranla yüzde 80’lere varan düşüş yaşandığını söyleyen altının sanatkarları “Yok olmak üzereyiz, destek gerekiyor” dedi.

  Kuyum sektörünün cirosunun yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan turizm kuyumculuğunda zor günler yaşanıyor. Büyük çoğunluğu sırtını yaz sezonunda yaptığı satışlara dayayan kuyumcular, yerel ve merkezi düzeyde turizmle çok yakından ilgili olan bu sektörün koruma altına alınmasını istiyor.

  Konuyu gündeme getiren Antalya Kuyumcular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ferda Erdem, dünya genelindeki ekonomik sıkıntılarla birlikte turistlerin alışveriş yapmaya korkar hale geldiğini belirterek, “Ama en büyük sıkıntımız gelen turistlerin büyük AVM’lere yönlendirilerek orada alışveriş yaptırılmaları. Bir de bunun üzerine ‘her şey dahil’ sistemi çıkınca sıkıntımız ikiye katlandı. Bunlarla bağlantılı olarak turistin sadece tur operatörlerinin götürdüğü yere gitmek zorunda kalması da sektörümüzü eritti” dedi.

  Çarşıya inilmiyor
  Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı ve İzmir’deki köklü kuyumculuk şirketlerinden Temizocak Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Temizocak da turizmdeki ‘herşey dahil sistemi’nden yakındı. Temizocak, “Herşey dahil sistemi ile birlikte çarşı pazara inen turist sayısı azaldı. Ege turizmi açısından çok önem taşıyan kruvaziyer turistlerinin de büyük kısmının Avrupalı olması ve bu ülkelerde ekonomik sıkıntı yaşanması harcamaları düşürdü. Sadece Rusya ve İran’dan gelen kişiler alışveriş yapıyor, ondan da büyük çoğunlukla Antalya’daki büyük oteller yararlanıyor” diye konuştu.

  Mallar iadeye
  Satış yapamayan esnafın sene sonunda malları ya iade ettiğini ya da ödeme güçlüğü çektiğini dile getiren Yılmaz Temizocak, “Dünya genelindeki altın fiyatlarının son yıllarda artma eğilimine girmesi de çok etkili, ama böyle dalgalı zamanlarda turizm geliri ciromuzun yarısını geçebiliyordu” dedi.

  Alım gücü düştü
  İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, Avrupa’da yaşanan işsizliğin turizm kuyumculuğunu olumsuz etkilediğini vurgulayarak, “Çalışanların ücretleri düştü, işsizlik arttı. Uluslararası piyasalarda moraller bozuk. Türkiye’ye gelen turistlerin alım gücü geçmiş yılların çok altında. Bu da alışverişlerine yansıdı. Esnafın satış sıkıntısı onlara mal tedarik eden üretici ve toptancı firmalara da olumsuz yansıyor” değerlendirmesini yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı