Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kuyudan çıktık

"Borcumuz abartıldığı gibi değil. Çok iş yapıyoruz ama kimsenin haberi yok. UEFA’daki tüm borçlar bile bitti. Bunları yaparken Riva’yı satmadık. Transferleri yaparken de G.Saray’ı faizli borç altına sokmadık."

Kadir ÇETİNÇALI (DHA)
SON GÜNCELLEME
GEÇEN sezonu hayal kırıklığı ile tamamlayan ve camiada çoklarına göre bu hayal kırıklığının baş sorumlusu olarak gösterilen Adnan Polat, Fenerbahçe yenilgisinden bu yana ilk kez DHA’ya konuştu.

Çok duygu yüklü olduğu ve yaşananlardan dolayı dolu olduğu gözlenen Polat, Galatasaray’ın haziran ayında yapılan divan toplantısındaki "Çapulcu taraftar istemiyoruz" sözlerine açıklık getirerek taraftarlara da mesaj verdi: "Öncelikle şunun bilinmesini istiyorum. Bu söz genel taraftara söylenmiş bir söz değildir. Taraftarımızın bu sözden alınmasına hiç gerek yok."

Fenerbahçe maçındaki olayların faturasının Adnan Polat ve Haldun Üstünel’e kesilmesinin nedenini sorduğumuz Polat, bu konuda ise şunları söyledi: "Bu iddialar aklı selimden uzak. İnsan kendi ayağına bilerek balta vurur mu Maçtan sonra en ağır eleştirileri ben yaptım. G.Saray futbolun içindeki siyasete kurban edildi. Ve bu olayların bütünü G.Saray’a büyük zarar verdi. Sonuçta olayları tasvip etmek mümkün değil."

á Beklenmeyen bir transfer atağı gerçekleştirdiniz. Bunca borç varken buna nasıl cesaret ettiniz ve parayı nerden buldunuz?

"Geçen sene şampiyon olduğumuzda, şampiyon kadroyu ve teknik direktörü dağıtmamayı hedefledik ve takımı biraz takviye ederek sezona girdik. Şampiyonlukta nasıl başarıda yönetimin payı varsa, şampiyonluk kaçtığında, başarısız olunduğunda da bizim payımız var. Geçen sene gerekli tedbirleri alamadık. Gerçi şampiyonluğu kaybetmemizin bana göre ana nedeni çok gol yememiz değil, gol atamayışımızdı. Şimdi aylar önce planladığımız takım içi reformu gerçekleştirmeye başladık. Sonucunu sahada göreceğiz. Belki bu sezon ilk 11’in 7-8 kişisi yeni isimlerden oluşacak. Bu da Kalli’ye bağlı."

Yatırım G.Saray’a

 Geleceğe yönelik oynuyorsunuz ama 8 ay sonra seçim var. Belki görevde olmayacaksınız. Bu konuda ne diyeceksiniz?

"Kendimize değil Galatasaray’a yatırım yapıyoruz. G.Saray’da devamlılık vardır.
Biz doğru bir şey yapıyorsak ve bundan kulüp fayda sağlıyorsa, bizden sonra da kim gelirse gelsin bu doğruların üstüne yeni tuğlalar koyacaktır. Transferin kaynağına gelince. G.Saray’ı faizli bir borç altına sokmadık. Daha önceden elde edilmiş sponsor gelirlerini iyi bir planlama ile artırdık. Başarılı bir çalışmayla gerçekleşti bu iş ve benden fazla Haldun Üstünel ve Adnan Sezgin’in çabalarıyla oldu."

 Transfer ve Feldkamp kararınızdan ötürü sizi eleştiren yönetici arkadaşlarınız oldu. Bu konuda sıkıntı yaşadınız mı?

"Futbolun dışındaki arkadaşlarımız da büyük özveri ile diğer şube ve sorunlarımızı çözmeye çalışıyor, büyük emek veriyorlar. Onları göz ardı etmemek gerek. Ama futbol kadar popüler olmadıkları için onların çoğu emeği dikkatlerden kaçıyor.

Ümit canımı sıktı

Ben insanları yaşı ile değil, aklı ve fiziki durumu ile ilgileniyorum. G.Saray’ın bu yeniden yapılanmasında en başarılı olacak kişinin Feldkamp olduğunu biliyorum. Feldkamp bizi başarıya taşıyacak. Yüzde yüz inanıyorum."

á Ümit Karan’ın F.Bahçe ile transfer pazarlığına girişmesi canınızı sıktı mı?

"Canım sıkıldı tabii. Önce şunu söyleyeyim. Galatasaray’da her futbolcu başka takıma gitmek isteyebilir. Bu açıkça konuşulmalı. G.Saray’da kalmak istemeyeni asla tutmayız. Ben şahsen G.Saray formasından daha kıymetli bir forma tanımıyorum. Herkes G.Saray çöktü derken, mükemmel transferlerle takımı takviye etmişiz. Böyle bir olay G.Saray’ı karıştırmak için yapıldı. Biz bundan rahatsız olduk sadece."

Önce çeyrek final

 Lincoln’ün parası ödenmezse Ribery gibi kaçar diyorlar ne diyorsunuz?


"Hayatta her şey olabilir. Böyle bir olumsuzluğun olmaması için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Şu bilinsin ki mali açıdan parlak günler uzak değil. Borcumuz da abartıldığı gibi değil, 130 miyon dolar civarında. Seyrantepe Stadı’nın temelini bir ay içerisinde atmayı hedefliyoruz. Artık bir aksilik çıkacağını sanmıyorum. Nakit sıkıntımızı Riva’yı satarak çok kısa sürede çözeriz. Çok iş yapıyoruz ama kimsenin haberi yok. Geçmişe yönelik UEFA’daki tüm borçlar bitti. Bugün itibari ile 7-8 futbolcu dışında futbolcuların tüm alacakları ödendi. Kısaca kuyudan çıktık. Bütün bunları yaparken Riva’yı satmadık."

 Bu sezon lig dışında UEFA’da mücadele edeceksiniz hedef nedir?

"Ligde Galatasaray’ın şampiyonluktan başka hedefi olamaz. UEFA’da ise seyircisiz oynayacağımız lig maçlarının acısını çıkarmalıyız ve taraftarımıza Galatasaray’ı UEFA’da izlettirmeliyiz. En az çeyrek final oynayabileceğimizi düşünüyorum."

Bunları da Beğenebilirsiniz