ANKARA HABERLERİ

Kuyruk ricası

Deniz GÜREL
03.01.2011 - 00:00Son Güncelleme : 02.01.2011 - 19:42

Başkentgaz Genel Müdürü Halil İbrahim Kırşan, sayaç bedellerinden doğan fark yüzünden alacağını tahsil etmek için gittiği merkezlerde oluşan kuyruklardan şikayetçi olan kentlilere hak verdi, anlayış istedi.

Deniz GÜREL

SAYAÇ bedellerinden doğan fark yüzünden BaşkentGaz’dan alacağını tahsil etmek için gittiği merkezlerde oluşan kuyruklardan şikayetçi olan kentlilere, Başkentgaz Genel Müdürü Halil İbrahim Kırşan hak verdi. Kırşan, “Geçmiş yönetimin sağlıklı bir şekilde ödemediği gecikme zammını ödüyoruz. Başkasının yaptığı hatayı ben düzeltiyorum ama tepkiyi de ben çekiyorum” diyerek vatandaşın sıkıntısını paylaştı.

Başarısız geçen özelleştirme ihalesinin ardından Büyükşehir Belediyesi’nden, Özelleştirme İdaresi’ne geçen Başkentgaz’daki geri ödemelerle ilgili bilgi veren Kırşan şunları söyledi:

“Bir önceki dönemde sayaç bedellerinden doğan farkı o zamanki yönetim sağlıklı bir şekilde ödemediği için tekrar para tahakkuku gerekti. Eski yönetim sadece ana para artı yasal faizi ödediler ancak EPDK kurul kararı gereğince gecikme zammını da ödemeleri gerekiyordu. Onu şimdi biz ödüyoruz. Geçmişte geriye dönük 32 milyon TL para ödendi.

Haksızlık olur

EPDK kararı gereğince gecikme zammından dolayı vatandaşa 24 milyon TL daha ödüyoruz. Kartlı sayaçlarda sorun yok. Onların yüzde 95’i ödendi. Vatandaş geliyor, 100TL’lik gaz alıyor, 150 TL alacağı varsa da üstüne ekleyip geriye dönük ödemesini yapıyoruz.

Kuyruk mekanik sayaçlarda oluyor. Vatandaş haklı olarak, ‘Alacağımı hesabıma neden göndermiyorsun’ tepkisini gösteriyor. Ancak birçok kişi halen eski abonenin ismiyle aboneliğini sürdürüyor. Ya da o hanede abonelik değişmiş, parayı mevcut aboneye yatırırsak ilk abonenin hakkını ikinciye yatırmış olacağız ki bu da haksızlıklara yol açacak.

Tepki çekiyorum

Şu an vatandaşa hizmet için sekiz ayrı noktadan ödeme yapıyoruz. Yaşlılarımıza engellilerimize ilgili müdür arkadaşlarımız ilgi gösteriyor, odalarında misafir edip, işlemlerini yaptırıyor. Başkasının yaptığı hatayı ben düzeltiyorum ama tepkiyi de ben çekiyorum. Vatandaş kuyruklardan dolayı bizleri suçlamasını bir önerileri varsa onları da paylaşsın ama yasal olarak mekanik sayaçlılara, kartlı sayaçlar gibi geri ödeme yapamıyoruz. Elimizde maalesef sihirli değnek yok.
Geriye dönük ödemeler 150 bin aboneyi ilgilendiriyor. Başkentgaz’dan alacakları olan vatandaşların faturalarına alacak miktarı yazılıyor ve Başkentgaz tahsilat noktalarından alacakların tahsil edilebileceği belirtiliyor.”

Başkasının hatasını ben düzeltiyorum

“Başkasının yaptığı hatayı ben düzeltiyorum ama tepkiyi de ben çekiyorum. Vatandaş kuyruklardan dolayı bizleri suçlamasını bir önerileri varsa onları da paylaşsın ama yasal olarak mekanik sayaçlılara, kartlı sayaçlar gibi geri ödeme yapamıyoruz. Elimizde maalesef sihirli değnek yok. “

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kuyruk ricası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı