Kuveyt'teki petrol işçileri eylemi fiyatları yukarı çekti

REUTERS
19.04.2016 - 10:52 | Son Güncelleme:

Kuveyt'in ham petrol üretimi, işçilerin grevine rağmen günlük 1.5 milyon varil seviyesinde gerçekleşti. Ülkedeki petrol yetkilileri grevden rahatsız olmadıklarını belirtirken, eylemin ne kadar süreceği henüz netlik kazanmadı. İşçilerin eylemi nedeniyle ülkede 2,8 milyon varil olan üretim şimdi 1,5 milyon varile gerilemesi petrol fiyatlarını etkiledi. Brent petrolün varili 43 dolara yükseldi.

Binlerce Kuveytli petrol ve doğalgaz sektörü çalışanı kamu ödemelerine yönelik reformları protesto olarak yaptıkları grevlerinin üçüncü gününe girmiş bulunuyor.

İşçi sendikaları grevin ne kadar süreceği konusunda bir açıklama yapmadı. Kuveyt vatandaşı olmayan çalışanlar greve katılmıyor.

Kuveyt'in petrol üretimi Mart ayında ortalama günlük 2.8 milyon varilden grevin başladığı Pazar günü 1.1 milyon varile düşmüştü.

GREVE RAĞMEN ARTIRACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Kuveyt Ulusal Petrol Şirketi (KNPC) Başkan Yardımcısı Khaled al-Asousi, al-Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada petrol üretiminin grevin başladığı ilk gün olan Pazar günü olduğu gibi 1.1 milyon varil seviyesinde olduğunu fakat önümüzdeki günlerde normal seviyeye döneceğini söyledi.

Asousi, "Birkaç tane alternatif planımız var. Bugün bazı çalışanlar işyerlerine geri döndü. Ortak şirketler üretimin artırılmasına katkıda bulunuyorlar. Durum iç rahatlatıcı" dedi.

Kuveytteki petrol işçileri eylemi fiyatları yukarı çekti

YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK

Kuveyt hükümeti planlanan kamu sektörü reformlarına karşılık olarak grevin düzenleyicileri diye tanımladığı kişiler hakkında yasal işlem başlatacağını söyledi.

Asousi daha önce yaptığı bir açıklamada ülkenin rafineri üretiminin Pazar gününden sonra değişmeyerek 510,000 ve 520,000 varil arasında olduğunu söylerken, bu rakam grevden önce 930,000'e işaret ediyordu.

GREVİN NE KADAR SÜRECEĞİ BİLİNMİYOR

İşçi sendikaları grevin ne kadar süreceği konusunda bir açıklama yapmadı. Kuveyt vatandaşı olmayan çalışanlar grevde yer almıyor.

Reuters'a dün konuşan sendika üyeleri hükümetle herhangi bir görüşme olmadığını veya grev hakkında yeni bir gelişme bulunmadığını söyledi.

Kuveyt doğalgaz ve petrol sektöründe binlerce işçi planlanan kamu ödeme reformlarının maaşlarında düşüşe ve haklarında azalmaya neden olabileceği endişeleriyle Pazar günü grev başlattı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı