"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Kuveyt’in 1 trilyon doları için Türkiye, artık önde gelen sepet

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, dün sabah Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki “Türk-Kuveyt İş Forumu”nda, ardından da gazetecilerle sohbetinde aynı mesajı verdi:

- Kuveyt’in dünyadaki çeşitli fonlarda 1 trilyon doları aşan kaynağı var. 11 Eylül’e kadar bu paranın önemli bölümü ABD ve bazı önde gelen Avrupa ülkelerin fonlarında yatardı. 2-3 yıl önce Kuveyt, Türkiye’yi öncelikli ülke ilan etti. Yumurtalarını ayrı sepetlere koymaya çalışan Kuveyt için Türkiye güvenli sepet...
Gül, ardından Kuveyt’in önümüzdeki 5 yılda alt yapıya ayıracağı kaynağa dikkat çekti:

- Kuveyt, 5 yılda alt yapıya 160 milyar dolar harcayacak. Orta ve uzun vadede bu rakam birkaç katına çıkacak. Türk işadamlarının bu işlerden pay alması gerekiyor. Başta Sayın Emir El-Sabah olmak üzere tüm yetkililer Türkiye’ye çok sıcak bakıyor. Türk işadamlarının bu işlerden pay almasını istiyor.
Kuveyt’le geçmişten gelen iyi ilişkileri anımsatıp sordum:

- Kuveyt, sözünü ettiğiniz 1 trilyon dolardan Türkiye’ye daha büyük pay getirmekte geç kalmadı mı? Bugüne kadar neden getirmedi?

- Kuveytliler özellikle yüksek enflasyon döneminde, enflasyon muhasebesi de olmadığı için Türkiye’de para kaybetmiş. Adamın getirdiği 50 milyon dolar, 30 milyon dolara inmiş.

- Son 7-8 yıldır artık o sorun yok...

- Zaten 2-3 yıl önce Türkiye’yi yatırım yapılabilecek öncelikli ülkeler arasına almaları da bundan. Ayrıca, Kuveyt parası zaman zaman New York veya Londra üzerinden de Türkiye’ye gelebiliyor.
Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt’te savunma alanındaki işlere de vurgu yaptı:

- Nurol’un önünde 300 milyon dolarlık bir iş fırsatı var. Ayrıca Aselsan’ın da bazı girişimleri söz konusu...

1 trilyon doları aşan fon... 5 yılda sadece alt yapıya harcanacak 160 milyar dolar...

Kuveyt, eğer gerçekten Türkiye’ye “öncelik” verirse...

İhya oluruz değil mi?

İşadamına kapıda vize sözü verdiler

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-Kuveyt İş Forumu’nda iki ülke arasındaki ticaret hacminin küçüklüğü üzerinde durdu:

- Kuveyt’in önümüzdeki 5 yıl içinde 160 milyar dolarlık alt yapı yatırımı planı var. Fonlarının büyüklüğü 1 trilyon dolar. Ancak, aramızdaki ticaret 500 milyon dolarda kalıyor.
Hisarcıklıoğlu, burada işadamlarına görev düştüğünü belirtti:

- Demek ki, karşılıklı olarak daha fazla çalışmamız gerekiyor. İki ülkenin işbirliği potansiyelini ortaya koymamız gerekiyor.
Hisarcıklıoğlu ayrıca, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görüşmelerinde vize konusunun da gündeme geldiğini vurguladı:

- Kuveyt’in işadamlarımıza kapıda vize uygulamasına geçmesi söz konusu...

Kısacası Kuveyt, Türkiye’ye kapısını daha fazla açacak gibi görünüyor...

Hastaları Türkiye’ye göndermeye sıcaklar

BAZI işadamları, Kuveyt yolunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den istekte bulundu:

- Kuveyt, yılda 55 bin hastayı çeşitli ülkelere tedaviye gönderiyor. Bunun parasal büyüklüğü 2 milyar doları buluyor. Görüşmelerde dile getirirseniz, buradan pay alabiliriz.

Gül, dün sorularımızı yanıtlarken bu konuya da değindi:

- Görüşmelerde bu konuyu dile getirdim. Kendilerinden, “Biz kimseyi Türkiye’de tedavi olun diye zorlamayız ama gitmek isteyenlerin önünü açarız” yanıtı aldım.

Bundan sonra iş hastane işletmecilerine düşüyor.

Kuveyt zaten küçücük, o yüzden parasını ‘karşılık’ saymak gerek

KUVEYT Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı Ali Muhamed Al Ghanim, İş Forumu’nda Türkiye’de mülk edinme konusuna değindi:

- Avrupa ülkelerinin vatandaşları Türkiye’de gayrimenkul satın alabiliyor. Bize de bu hakkı verin.
Bu isteği Cumhurbaşkanı Abdulah Gül’e anımsattım:

- Bu bizim için Anayasa sorunu... Biliyorsunuz bu konuda “mütekabiliyet”e (karşılıklılık) göre hareket ediliyor.
Gül, ardından düşüncesini paylaştı:

- Aslında Kuveyt, Bahreyn gibi toprak sıkıntısı olan ülkeler için mütekabiliyet olmamalı. Adamlar denizi doldurup kendine toprak, kara parçası yaratmaya çalışıyor. Biz onlardan nasıl toprak satın alalım.

- Peki ne yapılmalı?

- Kuveyt’in 1 trilyon dolarlık fonu var. “Paranın önemli bölümünü bize getirme garantisi ver, sana gayrimenkul alma fırsatı verelim” diyebilmeliyiz.

- Ya diğer ülkeler?

- Rusya, Brezilya, Çin, Almanya, Fransa gibi büyük kara parçasına sahip ülkeler için yine mutekabiliyet esası korunmalı...

X