Dünya Haberleri

  Kuveyt Emiri El Sabah öldü

  KUVEYT (A.A)
  15.01.2006 - 07:04 | Son Güncelleme:

  Kuveyt Emiri Şeyh Cabir El Ahmed El Sabah öldü.Ülkenin idaresi Şeyh Saad El Abdullah El Salim El Sabah geçti.

  5 yıl kadar önce beyin kanaması geçiren, 79 yaşındaki El Sabah'ın ölüm haberi, kraliyet mahkemesi tarafından Kuveyt televizyonu aracılığıyla yayınlanan bildiriyle ilan edildi.

  Kuveyt'i 27 yıldan beri yöneten El Sabah, Arap iç bölgesinden göç ederek Kuveyt'e yerleştikten sonra ülkeyi 245 yıldan beri yöneten, El Sabah ailesinin de bağlı olduğu, Anaiza kabilesinin 13. yöneticisiydi.

  ÜLKENİN İDARESİ ŞEYH SAAD'A GEÇTİ
      
  Kuveyt Emiri Şeyh Cabir El Ahmed El Sabah'ın ölümü üzerine, ülkenin idaresi Şeyh Saad El Abdullah El Salim El Sabah'a geçti. 
      
  Şeyh Cabir'in ölümünün ardından ülkeyi, kısa süre için, 1978 yılında veliaht ilan edilen uzaktan kuzeni, 75 yaşındaki Şeyh Saad El Abdullah El Salim El Sabah yönetecek.
    
  1964 yılında kabul edilen karar uyarınca, hangi şartta olursa olsun veliahtın göreve getirilecek olması, Şeyh Saad'ın sağlık durumu nedeniyle beliren soru işaretlerini ortadan kaldırıyor. Şeyh Saad'ın ardından ülkeyi yönetecek kişinin, El Sabah ailesinin yas döneminin ardından vereceği kararla belirlenmesi bekleniyor.
    
  Ülkede 40 günlük yasın sona ermesinin ardından Başbakan Şeyh Sabah Al Ahmed Al Sabah'ın veliaht seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

  KUVEYT'İN YENİ EMİRİ ŞEYH SAAD
    
  Kuveyt'te Emiri Şeyh Cabir El Ahmed El Sabah'ın ölümü üzerine anayasa gereği yerine geçen Veliaht Prens Şeyh Saad El Abdullah El Salim El Sabah, 1978'den 2003 yılına kadar başbakanlık görevinde bulundu. Şeyh Saad, 1997 yılında kolon ameliyatı geçirmesinden bu yana sık sık muayene ve tedavi için İngiltere ve ABD'ye gidiyor. 75 yaşındaki Şeyh Saad, son olarak İngiltere'de iki ay süreyle tedavi gördükten sonra Ekim ayında ülkesine döndü.

  Yeni Emir Şeyh Saad, sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle başbakanlık görevini 2003 yılı Temmuz ayında Şeyh Sabah El Ahmed El Sabah'a devretti.
    
  Şeyh Saad'ın sağlık durumu dikkate alındığında, Şeyh Sabah'ın son yıllarda olduğu gibi ülkenin güçlü adamı olmaya devam edeceği yorumu yapılıyor.
    
  Kuveyt'i yöneten El Sabah ailesinin El Cabir ve El Salim kolları, geleneksel olarak sırayla devletin başında bulunuyor. Ölen Emir Şeyh Cabir El Sabah ailesinin El Cabir kolundan, yerine geçen Şeyh Saad ise ailenin El Salim kolundan geliyor.
    
  Bağımsızlığın babası olarak bilinen Kuveyt'in 11. Emiri Şeyh Abdullah El Salim El Sabah'ın büyük oğlu olan Şeyh Saad, 1930 yılında doğdu. İngiltere'de Handen Polis Akademisi'ni bitiren Şeyh Saad, 1959 yılına kadar emniyet ve kamu düzeni alanlarında çeşitli görevlerde bulundu. Bağımsızlıktan bir yıl sonra, 1962 yılında İçişleri Bakanı olan Şeyh Saad, 1964 yılında Savunma Bakanlığı görevini de üstlendi. Şeyh Saad 1978 yılında ülkenin başbakanı oldu.

  KUVEYT'İN GÜÇLÜ ADAMI ŞEYH SABAH

  Kuveyt'te Emir Şeyh Cabir El Ahmed El Sabah'ın ölümü üzerine yerine geçen Veliaht Prens Şeyh Saad El Abdullah El Salim El Sabah'ın sağlık durumu dikkate alındığında, Başbakan Şeyh Sabah El Ahmed El Sabah'ın son yıllarda olduğu gibi ülkenin güçlü adamı olmaya devam edeceği yorumu yapılıyor.
    
  Ölen emirin üvey kardeşi 76 yaşındaki Şeyh Sabah, başbakanlık görevini 2003 yılında üstlendi. Siyasi ve ekonomik alanda bir reformcu olarak tanınan Şeyh Sabah, bağımsızlıktan bir yıl sonra ilk kez 1962 yılında hükümete Enformasyon Bakanı olarak girdi. 1963 yılında Dışişleri Bakanı olan Şeyh Sabah, 2003 yılında Başbakan oldu.
    
  Şeyh Sabah'a, Dışişleri Bakanlığı'nın yanı sıra 1998 yılında Başbakan Yardımcılığı görevi de verildi. Dönemin Başbakanı Şeyh Saad, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine birçok yetkisini Şeyh Sabah'a  devretti. Bu arada, Emir Şeyh Cabir de, sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle bazı yetkilerini Şeyh Sabah'a devretti. Böylece Şeyh Sabah, birçok önemli bölgesel ve uluslararası toplantıda ülkesini en üst düzeyde temsil etti.
    
  Kuveyt'in siyasi anlayışında Şeyh Sabah bir liberal olarak nitelendiriliyor. El Sabah, uzun uğraşlardan sonra geçen yıl Parlamentonun kadınlara oy hakkı tanıyan bir yasayı oylamasını sağladı. Şeyh Sabah, bununla birlikte, geçen Ekim ayında, siyasi partilerin kurulmasına karşı olduğunu bildirdi. Yetenekli bir politikacı olan Şeyh Sabah, ülkede birçok diplomatik ve iç krizin çözümünde kilit rol oynadı. Irak ile sınırda yaşanan krizler ve İran ile gerginlik gibi zor dönemlerde diplomasi yönetti.   

  Diğer aile üyelerinin aksine, Şeyh Sabah'ın sadece üç çocuğu oldu, kızı 2002 yılında ölürken, iki erkek çocuğu yaşıyor.
    
  ŞEYH CABİR
   
  Şeyh Cabir, Irak askerlerinin 1990'da Kuveyt'e girmesinin ardından yardım eli uzatan ABD ile dostluğunu, Irak işgaline destek amacıyla topraklarının kullanımına izin vererek pekiştirdi.
    
  Şiilerin Mayıs 1985'te düzenledikleri bombalı suikast girişiminden kurtulan Şeyh Cabir, “bazı alışkanlıklarından” vazgeçmek zorunda kaldı. Şeyh Cabir, sağlık durumunun da kötüye gitmesinin etkisiyle, kendi kullandığı aracıyla pazara gitmeye son verdi ve halka daha az hitap etmeye, yurtdışı yolculuklardan vazgeçmeye başladı.
    
  2001 yılında beyin kanaması geçiren Şeyh Cabir, Londra'da tedavi gördü. Şeyh Cabir'in son zamanlarda halka hitap ederken zorlandığı dikkat çekti.
    
  Şeyh Cabir, Ağustos 2004'teki olağan sağlık muayenesinin ardından Mayıs 2005'te sol ayağındaki damarlarının açılması için ABD'de ameliyat masasına yattı.
    
  Kuveyt'in petrol zengini olmadığı dönemlerde, 1926 yılında doğan Şeyh Cabir, babasının sarayında özel öğretmenler tarafından eğitildi ve birçok Kuveytli için sevecen ve saygıdeğer bir lider olarak kabul edildi.
    
  1965 yılında, amcası Şeyh Sabah Salim El Sabah'ın ardından veliaht prens seçilen ve başbakan olan Şeyh Cabir, ilk iş olarak, petrol rezervelerinin tükenebileceği düşüncesiyle, “Gelecek Kuşaklar Fonu”nu kurdu ve petrol gelirinin yüzde 10'unun bu fona aktarılmasını sağladı.
    
  Ülke içi politikalarda da ağırlığını koyan Şeyh Cabir, 1986 yılında hükümeti feshetti ve ülke yönetimini 1992 yılına kadar tek başına üstlendi.
    
  Emir, anayasal hakları suiistimal ettiği gerekçesiyle hükümeti 1999'da tekrar feshetti ve halk, alınan karar uyarınca iki ay sonra sandık başına gitti.
    
  Kadınlara seçme hakkı tanınmasını ve resmi dairelerde iş imkanı verilmesini isteyen Şeyh Cabir, insan hakları örgütlerinden övgü aldı. Ancak seçimin ardından koalisyon hükümetini kuran muhafazakarlar ve radikal dinciler bu kararları uygulamaya koymadı.
    
  Parlamentoyu tekrar feshetmek yerine beklemeyi tercih eden Şeyh Cabir'in ısrarla üzerinde durduğu anayasal haklar, hükümetin göreve gelmesinden 6 yıl sonra parlamento tarafından onaylandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı