Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kuveyt 10 kişiyi vatandaşlıktan çıkardı

  AA
  11.08.2014 - 20:02 | Son Güncelleme: 11.08.2014 - 20:14

  Kuveyt'te, arasında "Kuveyt Davetçiler Birliği" Başkanı Nebil el-Avadi'nin de bulunduğu 10 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı.

  Kuveyt resmi ajansı KUNA'nın haberine göre, Bakanlar Kurulunun haftalık olağan toplantısında, Vatandaşlık Yasası'nın 15. maddesi uyarınca 10 kişinin vatandaşlıktan çıkarılmasına karar verildi.

  Haberde söz konusu kişilerin isimleri hakkında bilgi verilmezken, Kuveyt basınında, ülkenin tanınmış davetçi ve hatiplerinden Nebil el-Avadi'nin de vatandaşlıktan çıkarılanlar arasında bulunduğu ileri sürüldü.

  Olayın ardından Avadi ilk tepkisini 4 milyon 400 bin takipçisi bulunan Twitter hesabından yaptı. Avadi, mesajında "Ne olursa olsun umulur ki hayırlıdır! Müminin başına gelen her şeyde bir hayır vardır" ifadesini kullandı.

  Kuveyt'te yasaya göre "vatandaşlığın sahte yollarla veya yalan beyanatlar doğrultusunda alınması, devletin yüksek çıkarları veya dış güvenliğinin gerektirmesi, yabancı bir siyasi heyete bağlı olunması" gibi bazı durumlarda kişiler vatandaşlıktan çıkarılabiliyor.

  Kuveyt'te 21 Temmuz'da da muhalif bir medya patronu ile eski milletvekili aileleriyle vatandaşlıktan çıkarılmış, Kuveyt İhvanı'na ait birçok hayır cemiyeti kapatılmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı