"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

KütüphaneSeverlerin gününü kutluyorum

BELLİ günlere sığdırılmış sevgileri, kutlamaları sevmem.

Özellikle ticarileşmiş bir sevginin benim ajandamda yeri yoktur. Hele belli günlerdeki armağan isterisi, yapay bir bağlılığın simgesi duygusunu yaratıyor bende.

Bugün size alternatif bir kutlama günü sunacağım. Sevgilinize sunacağınız bir kitap ya da kütüphane üyeliği kartı, okuryazar biri için en mükemmel, en etkileyici armağandır.

Tabii tek taş krizi sizi esir almamışsa...

Esmeray Karataş Ateş imzalı, Kütüphaneleri Seviyorum Girişimi hakkında bir e-posta alınca, Sevgililer Günü’nün bıktırıcı tekdüzeliğine bir alternatif sunulduğu için sevindim.

Girişimcilerin, bugün için alternatif sunma isteklerini okuyalım:

“Sevgililer Günü’ne alternatif bir kutlama: KütüphaneSeverler Günü!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2008 istatistiklerine göre ülkemizde kütüphane üye kartı olan sadece 503.961 kişi var.

Siz de ilk kez bu sene kutladığımız KütüphaneSeverler Günü’ne destek verin ve bir kütüphaneye üye olun. Tüm sevdiklerinize, ücretsiz olan kütüphane üyeliği hediye edebilirsiniz.

KütüphaneSeverliğin ilk adımı en yakın kütüphaneye gidip bir üye kartı çıkarttırmaktır. Daha sonra kütüphanede ne tür hizmetler ve ne tür bilgi kaynakları olduğunu öğrenmek... Bu hizmet ve kaynakları kullanmak, kullandırmak ve kütüphanenin geliştirilmesi için destekte bulunmak veya bulunulmasını sağlamak.

Türkiye’de kütüphaneler modern kütüphane hizmeti vermiyor! Bu nedenle ‘kütüphane’ denince ‘raf+kitap+bekçi’ algısı akla geliyor! Modern bir kütüphanenin nasıl hizmetler verebileceği konusunda bilinçlenmek ve kütüphane kullanma hakkı’nıza sahip çıkmak istiyorsanız ‘Kütüphaneleri Seviyorum Girişimi’ne katılın!”

KİMLER KURMUŞ?

KÜTÜPHANELERİ Seviyorum Girişimi (KSG), 29 Mart 2009 tarihinde çekirdek kadrosunda uzman kütüphanecilerin yer aldığı bir grup kütüphanesever tarafından kurulmuş. KSG gönüllülük esasına dayalı amatör ruhlu bir girişim. Girişim, ocak ayı itibariyle 15. sayıya ulaşan ‘KütüphaneSever’ isimli bir bülten yayınlamaktadır. Ayrıca kütüphanelerden ödünç alınarak ayda bir kitabın okunup tartışıldığı ‘KütüphaneSever Kitap Kulübü’ faaliyetlerini devam ettirmektedir. Facebook grubu üye sayısı ocak ayında 1100’ü aşmıştır.

GİRİŞİMİN AMACI BİR MANİFESTODA DİLE GETİRİLİYOR

“Bizler, bu ülkedeki tüm kütüphaneleri önemsiyoruz!

Sahip olduğumuz kütüphaneleri çocuklarımıza ve gelecek kuşaklara aktarmakla sorumluyuz! Bu ülkede kütüphane kullanımını yaygınlaştırmaya ve kütüphane kullanımının bir yaşam tarzı haline gelmesine destek olmaya azimliyiz!

Kütüphanelerin sayısının artması, herkesin evine yakın kütüphane olması ve kütüphanelerin modern kütüphane hizmeti verebilecek konuma gelebilmesine destek olmak için bu platformun genişlemesine çalışacağız!

Kütüphaneleri Seviyorum Girişimi”

¡  ¡  ¡

ÜYELER, belli zamanlarda toplanarak bir kitabı tartışıyorlar, kitap doğrultusunda yazarı üzerine de konuşuluyor.

Şimdiye kadar tartışılan kitapları şöyle sıralayabiliriz: Reşat Nuri Güntekin’in Yeşil Gece’si, Orhan Kemal’in Kanlı Topraklar’ı, Necati Cumalı’nın Zeliş’i.

Kütüphanelerin önemini, işlevini sık sık tekrarlamak zorunda olmak üzücü. Bu girişimlerin yararına inanıyorum.

Ayrıntılı bilgi için:

www.kütüphaneleriseviyorum.org

X