BALIKESİR HABERLERİ

Kütüphanede Türk el sanatları eğitimi

DHA
14 Mart 2017 - 10:58Son Güncelleme : 14 Mart 2017 - 10:59

Kütüphanede Türk el sanatları eğitimi

DHA

BALIKESİR'in Ayvalık ilçesinde, Halk Kütüphanesi'nde, haftanın iki günü ilkokul öğrencilerine geleneksel Türk el sanatları eğitimi verilmeye başlandı. Bu kapsamda, iki, üç ve dördücü sınıf öğrencileri kat'ı sanatı ile kartpostal yaptı, halı motiflerinin hikayelerini öğrenip, dinledikleri masallardan kendi motiflerini üretti.
Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi, okurlarına yönelik hizmetlerini yeni yayınlar ve modern okuma ortamı sunmaktan bir adım öteye taşıyarak yaşam boyu öğretime destek amacıyla farklı bir etkinlik başlattı. Kütüphane okurlarından, 'Çocuklarla Doludizgin' isimli kitabın yazarı, sanat danışmanı Aynur Albayrak yönetiminde, unutulmaya yüz tutan geleneksel Türk el sanatları hakkında ilçedeki öğrencilere uygulamalı eğitim verilmeye başlandı.
HALI MOTİFİ ÇİZİP, KARTPOSTAL HAZIRLADILAR
Etkinlik kapsamında Atatürk, Kıvanç Sarlıcalı ve Sakarya İlkokullarının iki, üç ve dördücü sınıf öğrencilerine, halılarda kullanılan motiflerin hikayeleri anlatılarak, okunan bir masalın ardından çocuklardan hayal dünyalarında yarattıkları halı motifini çizmeleri istendi. Geri dönüşümü kullanarak atık malzemelerden yeni ürünler tasarlayan öğrenciler, cam altı boyama tekniğini öğrendi, kat'ı sanatı ile ailelerine, arkadaşlarına ilginç kartpostallar hazırladı.
Kütüphanedeki, Türk motif sanatları, halıdaki masal, eko-sanat, kat'ı sanatı ve cam altı boyama sanatı konusundaki eğitimlerin haftanın iki günü devam edeceği bildirildi.
"GÜZEL ŞEYLER BULAŞICI OLMALI"
Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Aygül Öncel Şahin, "Üyemiz Aynur Albayrak, geleneksel Türk sanatları üzerine okullarda çocuklara eğitim verdiğini söyledi. Kendisine kütüphanede çocuklara bu eğitimleri vermesini önerdiğimde bir program oluşturduk. Geçtiğimiz hafta salı gününden itibaren eğitim çalışması başladı. Çalışmalar sonrasında çocuklara katılım belgesi verdik. Katılım belgelerini almak çocuklarda ayrı bir heyecan yarattı. Güzel şeyler bulaşıcı olmalı ve öyle olduğunu görüyoruz. Bu çalışmalar ilçemizdeki öğretmenler ve veliler tarafından talep gördü. Yoğun bir talep alıyoruz ve haftada iki gün bu etkinliklerimizi planladık" dedi.
Kadri KAYA / AYVALIK (Balıkesir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Kütüphanede Türk el sanatları eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Mart 2017 tarihinde saat 10 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kütüphanede Türk el sanatları eğitimi haberi güncellenecektir.

  YOL DURUMU
  Trafik durumunu anında takip edin...
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Mayıs 2017, Salı
  BALIKESİR NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Ulubak Eczanesi

   Bigadiç
  • Deva Eczanesi

   Merkez
  • Gültekin Eczanesi

   Ayvalık
  • Danış Eczanesi

   Edremit
  • Durbal Eczanesi

   Dursunbey
  • Kent Eczanesi

   Merkez
  • Önkal Eczanesi

   Erdek
  • Budakoğlu Eczanesi

   Merkez
  • Kıvanç Eczanesi

   Bandırma
  • Ülkar Eczanesi

   Bandırma
  Sayfa Başı