Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Kütüphanede kitap arama derdi sona eriyor

  AA
  23.06.2013 - 11:26 | Son Güncelleme: 23.06.2013 - 11:26

  Trakya Üniversitesi (TÜ) Merkez Kütüphanesi’nde kullanılan “Radyo frekansı ile tanımlama sistemi” sayesinde kaybolan ve yanlış rafa yerleştirilen kaynaklar kolayca bulunuyor.

  TÜ Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanı Recep Zogo, Türkiye’nin 24 saat hizmet veren ender kütüphanelerinden biri olan TÜ Merkez Kütüphanesi’nin, kullanıcılarına daha hızlı, güvenilir ve kaliteli hizmet sunabilmek için yenilikçi çözümler ürettiğini söyledi.
  Eğitim ve öğretimin sınıfta başlayıp biten bir olgu olmaktan çıktığını, araştırmaların önem kazandığını belirten Zogo, 24 saat hizmet veren kütüphanenin öğrencilere üniversite içinde daha fazla vakit geçirecekleri bir ortam oluşturduğunu ifade etti.

  Hizmet saatleri genişleyen kütüphanede kullanıcıların ihtiyaç duydukları kaynaklara daha hızlı ulaşmasını sağlamak amacıyla yeni teknolojiler kullandıklarını belirten Zogo, “Dünyada birçok alanda kullanılan ‘Radyo frekansı ile tanımlama sistemi’ son yıllarda kütüphanelerde de kullanılmaya başlandı. Bu sistem kütüphane koleksiyonun yönetilmesinde önemli kolaylıklar sağlıyor.
  Özellikle uzun zaman alan ve çok sayıda personelin birarada çalışmasını gerektiren işlemler çok kısa sürede tamamlanabilmektedir” diye konuştu.

  Sistemin, rafta bulunamayan ve okuyucu tarafından aranan bir materyalin el terminali yardımıyla koleksiyon içerisinde taranıp bulunmasına imkan verdiğini ifade eden Zogo, şunları söyledi:
  “Sistemin kurulmasıyla, kaybolan ve yanlış rafa yerleştirilmiş kaynaklar daha hızlı ve kolay bir şekilde bulunabiliyor. Sistem, hatasız, hızlı ve doğru sayım yapabilme imkanı sunuyor. Kütüphaneye ait kaynakların güvenliğini sağlayan sistem, otomatik ödünç iade sistemi sayesinde kullanıcıların kaynakları ödünç alıp iade edebilmelerini sağlıyor. Kütüphane koleksiyon yönetim ve güvenlik sistemi kurma hazırlıkları kapsamında koleksiyonumuzda bulunan 100 binin üzerindeki kaynağın içine tanımlayıcı bilgi yüklemeye yarayan çipli etiket yerleştirilmiştir.”

  Bu sistemle işlerinin önemli ölçüde kolaylaştığını anlatan Zogo, “Yanlışlıkla başka rafa konan materyalin yeri kolaylıkla bulunabiliyor. Ayrıca raflarda yaşanan veya yaşanabilecek karışıklık veya düzensizliğin önüne geçiliyor” dedi.
  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Merve İstil, sistem sayesinde istediği kitaba kolayca ulaşabildiğini, sıra beklemek yerine birkaç tuşa basarak kullandığı kaynakları iade edebildiğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı