"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Kütüphaneciler buruk

Doğan HIZLAN

35. Kütüphane Haftası, bugün başlıyor. Her yıl olduğu gibi, sorunların devam ettiği, kütüphanecilerin beklentiler içinde olduklarını hatırlatan bir bir hafta.

Bu yazıya başlarken karamsarlık beni nereye götürdü, biliyor musunuz?

Yıllar önce bu hafta üzerine bir yazımı bu köşeye koysam olurdu. Demek ki geçen yıllar, kütüphaneciliğimizde bir şey değiştirmemiş. Masalların deyişiyle bir arpa boyu yol gitmemişiz.

Köşe yazarlarının, gazeteci arkadaşların da sık sık kütüphanelerle ilgili yazılar yazmalarını, devleti, özel girişimi bu alana çekmelerini rica ediyorum.

Çocukluğumuzda gündemdeki haftalar takviminin bir yararı olup olmadığını bilmiyorum ama Kütüphane Haftası'nın hiç olmazsa, sorunların kamuoyuna duyurulmasında bir aracı görevi üstlenmesinden ötürü memnunum.

Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanı Doğan Atılgan, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada kronikleşen dertleri tekrarlamış:

'Kütüphanecilerin önceki yıllarda dile getirdikleri sorunlarda hiçbir değişiklik yok. Temel sorunlardan biri de Kütüphane Yasası'nın olmaması.

Sorunların kaynağında toplumun okumaya, kültüre bakışının yetersizliğinin, siyasi iradenin kültüre gerekli önemi vermeyişinin bulunduğunu söyleyebiliriz.'

Elbette bu, kütüphanecilerin sorunlara bakışı. Ben bunlardaki haklılık payının yüksekliğini, kütüphanecilerin fedakárlık derecelerini bildiğim, yaşadığım için onların yanındayım.

* * *

HER yazı yazanın, araştırma yapanın meslek grafiğinin yükselişinde kütüphanecilerin rolü, birinci derecededir.

Başarımın yarısını onların yardımına borçluyum. Her türlü kaynağı benim önüme getirdikleri, sundukları için.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde orta okul günlerinde başlayan okuma tutkumun ateşleyicilerini nasıl unutabilirim.

Muzaffer Gökman'ın yardımlarını, kitaba duyduğum sevgiyi tutkuya dönüştürmesini, Hasan Duman'ın, Yusuf Tavacı'nın, Şerafettin Kocaman'ın beni bilgiye götüren çabalarını; daha iyi yazılar yazarak, bilgimi daha zenginleştirerek, onlara borçlarımı ödemeye çalıştım.

Kütüphanelerin yer ve personel gereksiniminin halledilmesi gerekiyor. Bence bakanlığın acil işlerinin başında geliyor.

Ayrıca kütüphanelerde; güncel, yeni kitapların okura ulaştırılması, okuma alışkanlığının kazandırılması açısından zorunludur.

Sadece devletin, hükümetin değil, yerel yönetimlerin de mahalle kitaplıkları kurmalarını bugünün büyüyen şehirciliğinde önemli bir adım olarak görüyorum.

* * *

BENİM kütüphaneci dostlarımın, bütün kütüphane çalışanlarının haftasını kutluyorum.

Dilerim, gelecek yıl sorunları çözülmüş bir kütüphane haftasının sevincini paylaşalım.X