ANTALYA HABERLERİ

Kütüphane Haftası kutlanıyor

DHA
29.03.2017 - 11:20Son Güncelleme :
DHA

 

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da, 53'üncü Kütüphane Haftası dolayısıyla Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi'nde program düzenlendi.

Kütüphanenin salonunda düzenlenen törene Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Şube Müdürü Mustafa Öztürk, Azize Kahraman Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Kenan Yavuz, Müdür Yardımcısı Fedai Yaman, Antalya Valiliği Sosyal İşler ve Proje Müdürü Süleyman Uysal, şair ve ozanlar, kitapseverler katıldı.

BİLGİLER NESİLLERE AKTARILIYOR

Aslı Tekeli'nin sunumunu üstlendiği '53. Kütüphane Haftası'nın açılış konuşmasını Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi Müdürü Adile Dönmez yaptı. Dönmez, kütüphanelerin önemine değinerek insanlık tarihiyle başlayan bilgilerin saklandığına, korunduğuna ve gelecek nesillere aktarıldığına vurgu yaptı. Dönmez, uygarlıkların gelişmesiyle birlikte kütüphanelerin de geliştiğine dikkati çekti.

TEKNOLOJİ İLE BÜTÜNLEŞTİK

Günümüz kütüphanelerinin yapısı hakkında bilgi veren Dönmez, "Kütüphaneler kitapların, süreli yayınların, görsel materyallerin, elektronik kitapların, veri tabanlarının, bilgisayarların bulunduğu teknoloji ile bütünleşmiş modern kurumlar haline gelmiştir. Halk kütüphaneleri, çocuklardan gençlere, yetişkinlerden engellilere toplumun her kesimine hizmet götürebiliyor, bünyesinde kültürel ve sanatsal faaliyetler yapılabiliyor. Kütüphaneleri yaygın ve zengin olan toplumlar her alanda gelişmişlerdir. Gelişmiş toplumlar seviyesine ulaşmanın en önemli şartı; bilginin toplumun tüm kesimlerine ulaştırılması, okuyan, düşünen, sorgulayan, eleştiren, bilim kültür ve sanat alanlarında üretimler yapan bireylerin yetiştirilmesidir" dedi.

KÜTÜPHANENİN HİZMETLERİ

Kütüphanecisi Ceyda Kocaadam da yenilenen kütüphanede çok amaçlı salonunda tiyatro, münazara, konferans, panel, bilgi yarışması gibi kültürel faaliyetler yapıldığını söyledi. Kütüphalerinde Antalya ile ilgili özel bir bölümün de olduğuna işaret eden Kocaadam, , Antalya ile ilgili tüm kaynaklar, geçmişe ait fotoğrafların bir arada yer aldığı kent belleği oluşturulması çabasına katkı sağlayacak Antalya kitaplığı bulunuyor. 14 yaşa kadar çocukların faydalanabildiği çocuk bölümde tarih, coğrafya, felsefe, din, bilim, sağlık, hikâye, masal, roman türü kitaplar yer alıyor" dedi.

ENGELLİLERE ÖZEL BÖLÜM

Engelli bireylere yönelik de bölümleri olduğunu anlatan Ceyda Kocaadam, "Onlar için de 'Gör-İşit Bölümü' hizmete girdi. Gönüllü okuyucular, stüdyoda özel bireyler için seslendirme-kayıt işlemleri yapıyor, eye-pal solo cihazıyla kitaplar seslendiriliyor, bilgisayar, internet ihtiyaçları da gideriliyor. Az gören bireyler de masaüstü büyüteç sistemlerinden yararlanıp, kitap-gazete-dergi okuyabiliyor" diye konuştu.

ŞİİRLER-TÜRKÜLER OKUNDU

Konuşmaların ardından şairler İsmail Solak ile Mehmet Ali Akçınar hiciv şiirlerini okudu, Türk Halk Müziği sanatçıları Aysel Güler ile Kuddusi Özçelik mini türkü konseri verdi. Aşık Remzani, 'Vay Bu Eller Bizim Eller', Aşık Hasan Bayır'da 'Ben Garibim Sen Garipsi' adlı bestelerini çalıp söyledi.

Merkez Ortaokulu Folklor Ekibi de Anadolu'nun farklı bölgelerine ait halk danslarını sergileyip, 'Kütüphane Haftası' kutlamasına ayrı bir renk kattı.

ÇOK OKUYANLARA HEDİYE VERİLDİ

Bir yıl boyunca kütüphanede en çok kitap okuyan, hizmetlerden faydalanan çocuk, genç, yetişkin ve engelli bireylere çeşitli hediyeler verildi. Kütüphane fuayesinde, Azize Kahraman Halk Eğitimi Merkezi işbirliğinde açılan tezhip ve minyatür kurslarına katılan kursiyerlerin eserleri de sergilendi.

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Kütüphane Haftası kutlanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 11 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kütüphane Haftası kutlanıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı