"Ayşe Baykal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Baykal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Baykal

Kutsal kitap sadece kadınları mı yazıyor?

Geçen günkü yazımda son zamanlarda "Kadın" konusuyla ilgili yapılan çeşitli açıklamalardan bahsetmiş, özellikle muhafazakâr kesimin erkeklerinin "Örnek kadın nasıl olmalıdır, nasıl davranmalıdır?" söylemlerinden dolayı küçük çaplı isyanımı dile getirmiştim.

Farkında mısınız? “Örnek bir erkek nasıl olmalıdır?" gibi mevzular hiç konuşulmuyor.

Onların ne eksikleri var? Kendilerinden bahsetmeye çekiniyor olabilirler diye düşünüp, ne yapalım da çorbada tuzumuz olsun dedik ve öncü olmaya karar verdik. Hadi hayırlısı…

Yalnız baştan anlaşalım, darılmaca yok. “Bu kadın kim oluyor da bize akıl veriyor?” gibi düşünmek de yok. Bakın biz yıllardır dinliyoruz, daralıyoruz ama darılmıyoruz (!)

Bakalım kutsal kitabımızda ne yazıyor?

6666 ayetten oluşan Kur’an, erkeklere nimetler verirken, kadınlara da sadece hükümlerden mi bahsediyor?

Cennette bir erkeğe kaç huri verileceğinin hesabını çok dinledim ama hiçbir hoca efendiden aşağıdaki ayetleri duymadım mesela;

“Müslüman erkeklerle Müslüman kadınlar, mü'min erkeklerle mü'min kadınlar, itaatkâr erkeklerle itaatkâr kadınlar, doğru erkeklerle doğru kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, mütevazi erkeklerle mütevazi kadınlar, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkeklerle ırzlarını koruyan kadınlar, Allah'ı çok zikreden erkeklerle zikreden kadınlar var ya; işte Allah, bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.” (Ahzap/35)

“Mü'min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır.” (Nur/30)

Yani diyor ki Allah, her birey kendi namusundan/ ırzından sorumludur. Kadınlara mütemadiyen namus kavramını hatırlatıp, kendinizi muaf tutmayın. Söylediklerinizden ziyade yaptıklarınızdan da haberdarım.

Başörtülü kadınları bacınız ilan edip, “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer.” gibi abuk sabuk bir söylemlerle kendinizi kandırmayın.

Göz kime aitse sorumluluk da ona aittir. Karşındakini suçlamanın hiçbir anlam ve ehemmiyeti yoktur.

X