"Ertuğrul Özkök" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ertuğrul Özkök" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ertuğrul Özkök

Kutlu Savaş da 68 kuşağından mı?

Ertuğrul ÖZKÖK

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun geçen pazar akşamı Gazi Orduevi'nde düzenlediği 30 Ağustos davetine katılan üst düzey bir MİT yetkilisinin gazetecilere söylediği sözler, Ankara'nın en çok konuşulan konusu haline geldi.

Söz konusu sohbette üst düzey MİT yetkilisi, ‘‘Son günlerde MİT'e yöneltilen suçlamaların arkasında medyada köşe başlarına yerleşmiş 68 kuşağı mensuplarının önyargılarının da rol oynadığını’’ söylemiş.

Bu suçlamayı ilk defa duymuyoruz.

Son yıllarda köşeye sıkışan birçok siyasetçi ve bürokrat artık bıkkınlık veren bu modası geçmiş gerekçeye sığınıyor.

68 kuşağı neredeyse Türkiye'deki bütün belaların kaynağı olarak görülüyor.

Ancak MİT üst yönetiminin son suçlamalar karşısındaki rahatsızlığına da bir noktada hak veriyorum.

Çünkü, hedef oldukları suçlamalar karşısında çıkıp yanıt veremiyorlar. Çünkü, teşkilat yasası MİT mensuplarının konuşmalarını yasaklıyor.

Örneğin, MİT müsteşarının konuşabilmesi, ancak başbakanın izin vermesi halinde mümkün.

* * *

Geçen hafta MİT'in Washington Temsilcisi Mehmet Eymür'ün eşi Janset Eymür'ün suçlamalarından sonra aldığım bir duyumu bu noktada aktarayım:

Bu suçlamalardan sonra Ankara'da, Başbakan Yılmaz'ın MİT'in bugünkü yönetimine, bu suçlamalarda hedef alınan Müsteşar Şenkal Atasagun'a destek veren bir çıkış yapması beklentisi vardı.

Ancak, geçen süre içinde Yılmaz bu yönde bir açıklama yapmamayı tercih etti. Çeteler ve istihbarat konularında yapacağı ‘‘Ulusa sesleniş’’ konuşmasını da sürekli olarak ileri bir tarihe attı.

Daha ilginci, Yılmaz'ın ortalığı kaplayan toz bulutunu dağıtmak yerine, belirsizliği artıran bir tutum izlemesi. Örneğin aynı 30 Ağustos davetinde, Yılmaz, ‘‘Çakıcı devleti kullanmış, devlet onu değil’’ dedikten sonra gazetecilerin şu sorusuyla karşılaşıyor:

- Yani Çakıcı, Yavuz Ataç'ı mı kullanmış?

Yılmaz, ‘‘Yalnızca Ataç'ı değil, onun üstündekileri de kullanmış’’ diyor.

Bir gazeteci de ‘‘Ama Ataç'ın üstünde Mehmet Eymür, Şenkal Atasagun ve Sönmez Köksal vardı...’’ hatırlatmasını yapıyor.

Başbakan, bu hatırlatma karşısında sessiz kalmayı tercih ediyor.

Başbakan'ın bu tutumu, havayı iyice belirsizliğe sokuyor.

Kuşkusuz, MİT gibi önemli bir kurumun kamuoyu önünde bu şekilde tartışılır halde kalması teşkilat mensupları açısından da rahatsız edici olmalı. Kanımca, Başbakan'ın bir an önce kurumun daha fazla yıpranmasını önleyecek bir tavır alması doğru olur.

Ancak Başbakan bunu yaparken, MİT üst yönetiminin de her şeyin sorumluluğunu medyaya atma kolaycılığından kaçınması gerekir.

Bu düşünce tarzı, Türkiye'de yaygın hale gelen her şeye bir kulp bulma merakının ifadesinden başka bir şey değil.

* * *

Kurumlar, kişiler hiçbir zaman bir sorun karşısında ‘‘Acaba biz bir hata yaptık mı? Hatamız nerede?’’ diye kendilerine soru sorma gereğini duymuyorlar.

Bunun yerine gelsin entrika teorileri...

Bugün MİT'in yanlış tutumlarını en çok sorgulayan kişilerden biri Başbakan Mesut Yılmaz. Daha geçen pazar akşamı Çakıcı'nın MİT görevlilerini kullandığını söyleyen o.

Yılmaz, merkez sağda bir politikacı. 68 kuşağının güçlendiği ve Mülkiye'nin Türk sol hareketinin kalesi olduğu bir dönemde, Mülkiye'den sağcı bir kimlikle mezun olan üç-dört öğrenciden biriydi.

Mesut Yılmaz da 68 kuşağından mı?

Keza, bugüne dek MİT hakkındaki en ağır suçlamaları getiren kişi Başbakanlık eski Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş olmalı.

Savaş, ünlü Susurluk raporunda MİT mensuplarının yeraltı dünyasıyla olan ilişkilerini, örneğin bir MİT mensubunun Hadi Özcan çetesi ile senli benli konuşmalarını ses bantlarına dayanarak yazmış ve teşkilatın hukuk çizgisine çekilmesi gerektiğini belirtmişti.

Kutlu Savaş'ın da entelektüel gelişimi itibariyle 68 kuşağıyla uzaktan yakından bir ilgisi olmadığını biliyoruz.

MİT'in hukuk çizgisi içine çekilmesini, geçmişte yapılan hataların tekrarlanmamasını talep etmek için illa 68 kuşağının mensubu mu olmak gerekiyor.

X