KAYSERİ HABERLERİ

Kutlu Doğum coşkusu, salonlara sığmadı

DHA
18.04.2016 - 13:14Son Güncelleme : 18.04.2016 - 13:15
DHA

KAYSERİ, (DHA) - KUTLU Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kayseri Müftülüğü ile Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa hazırlanan “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet, Gelin Birlik Olalım” konulu Kutlu Doğum Haftası Programı, Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi'nde yapıldı. Farklı etkinliklerin yer aldığı programa yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Kutlu Doğum Haftası Programı'na, Vali Orhan Düzgün, AK Parti Kayseri Milletvekilleri İsmail Tamer ve Hülya Nergis, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, Baro Başkanı Av. Fevzi Konaç, Vali Yardımcıları Zülkarnin Öztürk, Erdoğan Aygenç, İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayraktar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici, Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ramazan Ertürk, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Zeki Erdinç, Mehmet Karamercan, Kızılay Kayseri Şube Müdürü Ayhan Uzandaç, bürokratlar, daire müdürleri, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılışında, Eyüp Sultan Camii İmam-Hatibi Erhan Mete Kur’an-ı Kerim okudu. İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, insanlığı diriltmek, yaşatmak ve yüceltmek için bu yılki Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin "Gelin Birlik Olalım" çağrısıyla yapıldığını söyledi. Konuşmasında tevhit ve vahdet üzerinde duran Güven, "Müslüman daima ümmetin menfaatini kendi menfaatinin üzerinde tutmalıdır. Vahdet, ümmetin onurunu korumakla mümkündür. Vahdet, her biri kendine has özellikler taşıyan ve kendi başına bir dünya olan çok sayıda insanın bir araya geldiklerinde ortak bir resmi oluşturma kabiliyetleridir. Vahdet, ümmet şuuru taşıyan sayısız müminin özgürlüğünü yitirmeden birbirine bağlanması, iradesini kaybetmeden birliğe boyun eğmesidir. Vahdetin temelinde hiç kuşkusuz Allah’ın bir ve eşsiz oluşuna iman vardır. Vahdet binasının duvarları Allah Resûlü’nün rehberliğinde örülür. Her mümin bir tuğladır. Tıpkı O'nun (s.a.s.) mübarek ellerini birbirine geçirerek tasvir ettiği gibi, Müslüman’ın diğer Müslümanlarla ilişkisi, birbirine kenetlenmiş bir binanın tuğlaları gibidir'' ifadelerini kullandı. 

Programa katılan AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis de Peygamberi anlatmaya sözlerin yetmeyeceğini belirterek, "Bizler çok şanslı bir ümmetiz. Peygamberimizin kıymetini bilerek ve O'nu model alarak her dönemde O'nun ışığı ile yürümeye gayret etmeliyiz" dedi. Kayseri Milletvekili İsmail Tamer de konuşmasında, yol gösteren ve ışık tutan Peygamberimizin yolundan gitmenin en büyük şeref olduğunu söyledi. İslam dünyasındaki sıkıntılara da değinen Tamer, "Vahdet altında birleşmeyi Allah bize nasip etsin. Allah'tan İslam coğrafyasına huzur getirmesini temenni ediyorum" diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise Kutlu Doğum Haftası'na gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu yılın temasını "Gelin Birlik Olalım" sloganıyla süslediğini hatırlatan Başkan Çelik, "Bu sloganı kendi içimizde biz de uyguladık ve İl Müftülüğümüzle birlik olarak güçlü ve kaliteli bir program gerçekleştirdik" diye konuştu.

Marmara Üniversitesi E. Öğretim Üyesi ve tanınmış hadis alimlerinden olan Prof. Dr. İsmail Lüfti Çakan kürsüye geldi. Geceye konuşmacı olarak katılan Çakan, sinsi bir şekilde İslam ümmetinin hem tevhit inancını hem de tevhit inancının sonucu olan toplumun vahdetini, birliğini, kardeşliğini paramparça etmek için çalışanlar olduğunu belirtti. Değerlerimize sadece İslam ile dönebileceğimizi vurgulayan İsmail Lütfi Çakan, "Dinimizin öğrettiği değerler, Peygamber efendimizin ahenklendirdiği İslam uygulamasına sarılarak kendimize özgü değerlerimizi kazanabiliriz. İslam'ı bir tarafa koyarak, batı değerleri gibi sözlerle vahşi batıyı örnek göstererek bu aziz milletin değerleriyle, inancıyla kimse oynayamaz" dedi.

Gecede daha sonra Kutlu Doğum Haftası nedeniyle ilkokul ve ortaokul ve liselerde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi. Bütün protokole ve hediye kazananlara gül takdimi yapıldı. Hediye ve gül takdiminin ardından ise Mustafa Demirci sahne alarak birbirinden güzel ilahiler seslendirdi. Kur’an-ı Kerim ile açılan program, yine Kur’an-ı Kerim ve İl Müftü Yardımcısı Mahmut Taşyapan tarafından yapılan dua ile kapandı. Kutlu Doğum Haftası Programına katılanlara salon çıkışında aşure dağıtıldı. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Kutlu Doğum coşkusu, salonlara sığmadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Nisan 2016 tarihinde saat 13 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kutlu Doğum coşkusu, salonlara sığmadı haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:42
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:06
  • Akşam
   18:41
  • Yatsı
   20:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı