Gündem Haberleri

  Kutan'dan itiraf:

  Hürriyet Haber
  05.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adnan Hocacılar'ın yardım çağrısını Demirel'e iletmiş

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, şantaj amajıyla seks örgütü kurmakla suçlanan Adnan Hocacılar'ın yardım çağrısını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e ilettiğini itiraf etti. Kutan, Adnan Hoca operasyonunu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e iletme nedenini, ‘‘Ana muhalefet lideri olarak hukuk devletinin peşinde olmasına’’ bağladı.

  Kutan, dün parti genel merkezinde Muhtarlar Derneği'ni kabulde, partinin ağır topu Oğuzhan Asiltürk ile Adnan Hoca'nın sağ kolu İbrahim Tuncer arasındaki telefon görüşmesine ilişkin soruları yanıtladı. Kutan, bu telefon görüşmesinin içeriğinin, ‘‘Fevkalade önemli’’ olduğunu söyledi. Bu olayın, Türkiye'deki çarpık durumu göstermesi bakımından önemli olduğunu vurgulayan Kutan, ‘‘Telefon dinleniyor, haberleşme özgürlüğü çiğneniyor’’ dedi.

  Telefon dinleme konusunda, ‘‘Mahkeme kararı var’’ denilebileceğini belirten Kutan, o zaman da gizli kalması gereken bir telefon kaydının nasıl olup da medyaya sızdığı sorusunun gündeme geleceğini vurguladı. Kutan, ‘‘Bu gizli olarak dinlenen, devletin emniyetine havale edilen belge hangi haddini bilmez adam tarafından bir gazeteye veriliyor. Önemli olan kısım bu. Yoksa orada söylenenlerin hiç önemi yok, haber olarak’’ dedi.

  Kutan, bir soru üzerine, ‘‘Ben Adnan Hocayı bugüne kadar ne gördüm, ne tanıdım. Ancak, bu operasyonlar sırasında fevkalade önemli yanlışlar yapılmıştır’’ dedi. Bu yanlışları devletin güvenliğini düşündükleri için gündeme getirmediklerini savunan Kutan, buna örnek olarak polisin bu operasyonlar sırasında bir evin bahçesine girip, köpeğini öldürüp, kapılarını kırıp, yatak odalarına kadar girmesini gösterdi. Bu olayın sonunda, yanlış eve girildiğinin anlaşıldığını da belirten Kutan, ‘‘Böyle operasyon olmaz. Vatandaşların hakkı böyle sorumsuzca çiğnenmez’’ dedi.

  Kutan, bu olayı Cumhurbaşkanı'na iletip iletmediği sorusu üzerine, Bununla birlikte başka bazı olayları da cumhurbaşkanına intikal ettirdiğini vurgulayarak, ‘‘Ben buna Adnan Hoca meselesi olarak bakmıyorum. Hukuk devleti ve hukuk devleti tatbikatı olmasının peşindeyim, ana muhalefet lideri olarak’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı