Gündem Haberleri

  Kutan'dan Bahçeli'ye: 312 kılıcı sizi de keser

  Hürriyet Haber
  19.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, Necmettin Erbakan'ın ‘‘Anayasa değişikliğiyle affedilmesi’’ önerisi için ‘‘iyi niyetli ama yeterli değil’’ dedi. Kutan, sorunun kökünden çözümü için 312'nci maddenin değiştirilmesini istedi. Kutan, 312'nci maddenin değiştirilmesine karşı olduğunu açıklayan MHP lideri ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'ye de, ‘‘Türkeş ve birçok MHP'li dostumuz 312'nci maddeden hapis yattı. 312 böyle bir maddedir. Yani bugün geçer, yarın bir bakarsınız MHP'li dostlarımız hakkında da 312'nin kılıcı kesmeye başlar’’ diye yanıt verdi.

  Kutan, Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti'ni ziyaretinde, Türk'ün af önerisini değerlendirirken, konuya sadece Erbakan'ın meselesi olarak bakmadıklarını belirterek, şöyle dedi: ‘‘Evet, Sayın Erbakan 312'den mağdur olmuştur. Ancak bu maddeden mağdur olan pek çok gazeteci, yazar, siyasetçi, düşünür vardır. Bu meseleyi kökünden halletmek gerekir. Adalet Bakanı'nın basına intikal eden görüşü meseleyi geçici bir dönem için hallediyor. Halbuki, bu meselenin kökü yanlıştır.’’

  Kutan, Tüm İşçi Emeklileri Derneği'ni ziyaretinde ise, Bahçeli'nin kendileriyle görüşmelerinde, ‘‘Biz bu maddenin kaldırılmasına karşıyız’’ dediğini, kendisinin de, ‘‘Biz de kaldırılmasını istemiyoruz. İsteğimiz maddenin 2'nci fıkrasının netliğe kavuşturulmasıdır’’ diye yanıt verdiğini söyledi. Bahçeli'nin bunun üzerine, ‘‘Biz böyle bir netliğe varız. Hemen görüşmelere başlayalım, bir mutabakat oluşsun’’ dediğini anımsatan Kutan, ‘‘Ben bu yüzyüze yapılmış görüşmedeki fikirlere itibar ediyorum ve inanıyorum ki Sayın Bahçeli de 2'nci fıkranın netliğe kavuşmasına yardımcı olacaktır, partisiyle beraber’’ dedi. Kutan, 312'nin ‘lastik gibi her tarafa çekilecek bir madde’ olduğunu da savundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı