Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kutan, yeni parti çalışmalarına başladı

  Hürriyet Haber
  03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.07.2001 - 00:01


  Kapatılan FP'nin Genel Başkanı Recai Kutan, yeni bir parti kurmak üzere çalışmalara başladıklarını belirterek partinin yaklaşık 2 hafta içinde kurulmuş olacağını söyledi.
  ERDOĞAN PARTİ KURAMAZ
  Kutan bir soru üzerine, Erdoğan'ın hazırlıklarını yürüttüğü yeni partiyle ilgili ilk kez değerlendirmede bulunarak, "Tayyip Erdoğan Bey bir defa yasaklıdır ve yasağının kalktığına dair yetkili kurullardan bir karar çıkmış değil. Bir parti kurması sözkonusu değil" dedi.

  Erdoğan'ın laikliğe aykırı tavırlar içinde olmayacak bir parti kurmaktan sözettiğinin hatırlatılması üzerine ise "Zaten bütün partiler laikliğe aykırı değil. Anayasanın emri bu. Elbette herkes Anayasa'nın emri gereğince, laiklik prensibine uygun hareket edecektir'' dedi.

  Partide yenilikçi gelenekçi ayrımını kabul etmediğini, önerdiği modelin hiçkimseyi dışlamayan ve bölünmeyi kesinlikle engelleyecek bir formül olduğunu belirten Kutan, böyle bir Kurucular Kurulu'ndan Tayyip Erdoğan ya da başka bir ismin genel başkan olarak çıkması halinde tavrının ne olacağının sorulması üzerine de, "Olabilir. Gayet tabi" dedi.

  Kutan, basın toplantısına neden ''yenilikçi'' milletvekillerinin katılmadığının sorulması üzerine, Meclis'in tatilde olduğunu ifade ederek, arkadaşlarının büyük bölümünün Ankara dışında bulunduğunu gerekçe gösterdi.

  Taban ayrılığa sıcak bakmaz

  Yenilikçilerin de geçtiğimiz hafta parti teşkilatlarıyla yapılan toplantılarda birlik bütünlüğe sahip çıkan konuşmalar yaptıklarını hatırlatan Kutan, "Şimdi bu arkadaşlarımızın, 'Biz ayrı parti kuruyoruz' diyeceklerine ihtimal vermiyorum. Ama bazı arkadaşlar çıkar da 'Biz ayrı parti kuruyoruz' derlerse bu da demokratik haklarıdır. Birşey diyemeyiz. Ama tabanımız kesinlikle bu ayrılığa sıcak bakmaz" şeklinde konuştu.

  Sine-i millet

  Kutan, sine-i millet konusunun gündemlerinde olup olmadığı sorusuna ise ''Sine-i millet gayet tabii ileride de göz önünde bulundurulacak bir mesel. Meclis tatile girmiş durumdadır. Meclis açıldıktan sonra iktidar partilerinin ortaya koyacakları tavra göre, her an sine-i millet meselesi gündeme gelebilir'' karşılığını verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı