Gündem Haberleri

  Kutan: Uyum değil demokrasinin altını oyma

  Hürriyet Haber
  22.01.2002 - 14:23 | Son Güncelleme:

  SP Genel Başkanı Recai Kutan, yarın TBMM Adalet Komisyonu'nda ele alınacak olan Uyum Yasa Tasarısı'nı eleştirerek, "Uyum Yasası ile demokrasi ve özgürlüklerin altını oyarak ülkede baskı ve dayatma düzeni kurmaya çalışıyorlar" dedi.

  Kutan, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Bülent Ecevit başkanlığındaki hükümetin "ekonomide olduğu gibi demokrasi ve insan hakları konusunda da milleti aldatmaya, hatta milletle alay etmeye devam ettiğini" söyledi.

  Uyum Yasa Tasarısıyla TCK'nın 159 ve 312. maddelerine getirilen yeniliklerin, demokrasi ve ifade özgürlüğü adına hiçbir iyileşme getirmediğini savunan Kutan, özellikle 312. maddedeki düzenlemenin "keyfiliğe ve istismara açık" olduğunu bildirdi.

  Söz konusu tasarı ile herhangi bir iyileştirme getirilmediğini "Hükümet bu tasarıyı derhal geri çeksin. Eğer gerçekten samimilerse, demokratikleşme ve özgürlüklerin alanlarını genişletmek istiyorlarsa oturur konuşurlar" dedi. Kutan sözlerini şöyle sürdürdü:

  KONUŞMAK, YAZMAK, DÜŞÜNCE AÇIKLAMAK İMKANSIZ

  "Kamu düzenini bozma olasılığı diye getirilen bir düzenleme demokrasiyi sınırlar, hatta ortadan kaldırır. Bu düzenlemeden sonra bu ülkede siyasi konuşma yapmak, yazı yazmak, eleştiri yapmak, özellikle kamu otoritesini kullananları eleştirmek mümkün olmayacaktır.

  Siyaset yapma, düşünce açıklama ve eleştiri yapmanın tüm güvencesi kaldırılmış olacaktır.

  Elbette demokrasilerde de ifade özgürlüğünün bir sınırı vardır. Bu sınır şiddettir, terördür. Şiddet ve terörün olduğu yerde demokrasi olamayacağından, yani düşünceler serbestçe ifade edilemeyeceğinden sınırlama getirilmelidir.

  O halde niçin dolanıp duruyorlar? Gelsinler (somut ve açık tehlike, şiddete tahrik dışında ifade sınırlanamaz) desinler, iş bitsin."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı