Gündem Haberleri

  Kutan: Son senaryo teknokrat hükümeti

  Hürriyet Haber
  06.11.2001 - 14:56 | Son Güncelleme:

  Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye'nin en kısa sürede seçime gitmesi gerektiğini, ancak Hükümetin bu konuda ayak dirediğini öne sürdü. Kutan, ''Hükümetin seçime gitmemek için son senaryosunun teknokratlar hükümeti'' olduğunu söyledi.

  Kutan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 54. Hükümet'in yıkılmasından sonra Türkiye ekonomisinde akıl almaz yanlışlıklar yapıldığını ''Derviş'in uyguladığı programın da ülkenin  tüm zenginliklerini bitirdiğini'' öne sürdü.  Yaşanan bu durumun ''işbilmezlik, iş kazası'' olmadığını iddia eden Kutan, ''Bile bile ülkeyi batırıyorlar. (Bu ihanettir) demeye dilim varmıyor, ama size soruyorum, bu nedir?'' diye sordu.

  ÜÇ AHBAP ÇAVUŞ

  Hükümetin IMF ve Dünya Bankası'nın her istediğini yerine getirdiğini kaydeden Kutan, şunları söyledi:

  ''Türk askeri böyle bir ortamda Afganistan'a gönderiliyor. ABD Savunma Bakanı Rumsfeld, (Biz istemedik, Türk Hükümeti gönderiyor) dedi. Bazı aklıevveller çıkıp (savaş sonrası nimetleri paylaşmak için)diyorlar. Gülerim onlara, ama acı acı gülerim.  Önce Mehmetçiğin kanı üzerine yapılan hesaplara kahrederim. Sonra da (Siz herşeyi verdiniz. Sizi kimse ciddiye almaz. Size kimse bir şey vermez) derim.''

  Kutan, uluslararası para kuruluşlarının Türkiye'ye, ''Para veririzama Başbakanınızı değiştirin'' dediklerini bildirerek, ''Üç ahbap çavuşun memleketi bu noktaya getirdiğini'' söyledi.

  SEÇİM TEHTİDİ

  Koalisyonu oluşturan üç parti arasında ''paket'' kavgaları da başladığını, bir partinin eski bir bakanına iade-i itibar töreni yaptığını anlatan Kutan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Yapılmak istenenleri size söyleyeyim. Terör bahanesi ile hak ve özgürlükler bütün bütün kısıtlanacak, baskılar artırılacak. Sonra yeni krizler davet edilecek... Bu tablonun sorumlusu olan iktidar milletvekilleri krizle, seçimle tehdit edilecek. (Seçim istemiyorsanız Dervişlere razı olun) denilecek. Yani şu bildik sesler yükselecek: Aradönem, teknokrat hükümeti. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, son senaryo budur.''

  KİMSE YEMEZ BU ÇIKIŞLARI

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Kıbrıs konusunda yaptığı sert açıklamayı ''celallenme'' olarak niteleyen Kutan, ''Siz bakmayın Cem'in Kıbrıs celallenmesine. Bu sadece celallenme. Kimse yemez bu çıkışları. Bu Hükümet değil mi Helsinki Belgesi'ni imzalayan, Katılım Ortaklığı Belgesi'ni kabul eden? Orada Kıbrıs şartı yok muydu? Şimdi kimi kandırıyorlar?'' diye sordu.

  Günümüzde milletin hükümete güvenmediğini ifade eden kutan, en kısa sürede erken seçim yapılmasını önerdi.

  MEMLEKETİ İŞ ADAMI KILIKLI EŞKİYALAR BATIRDI

  Kutan, 57. Hükümet'in, beceriksizliği yüzünden çıkardığı krizlerin Türkiye'yi yangın alanına çevirdiğini söyledi. Milletin bitip tükendiğini öne süren Kutan, şöyle konuştu:

  ''Hükümet ortakları, tel örgülerle çevirdikleri Başbakanlığın içinde birbirlerine ayak oyunları yaparken, (benim paketim, senin paketin) kavgası yaparken dışarıdaki vatandaşı umursamıyorlar, görmüyorlar, duymuyorlar. (Birkaç bozguncunun dışında herkes asker göndermeyi onaylıyor) diyorlar. Kamuoyu araştırmaları ise milletin yüzde 85'inin asker göndermeye karşı çıktığını gösteriyor. Yani bunlar tüm milleti bozguncu olarak görüyorlar.''

  Hükümetin KDV oranlarını düşürerek otomobil ve beyaz eşya piyasasında canlanma beklediğini ifade eden Kutan, ''Kim otomobil alabiliyor, kim beyaz eşyaya bakıyor? İnsanlar ekmek ve kışlık  odun kömürün peşinde'' diye konuştu.

  BAZILARININ MAAŞI 10 MİLYAR

  SP Genel Başkanı Kutan, 57. Hükümet'in, ''Devleti küçülteceğiz, hantallığı önleyeceğiz, israfa son vereceğiz'' iddiaları ile yola çıktığını, ancak birçok üst kurul oluşturduğunu kaydetti. Bu üst kurulların üyeleri ve çalışanlarının bazılarının 10 milyar lira, bazılarının da 4-6 bin dolar maaş aldıklarını bildiren Kutan, çocukların emanet edildiği öğretmenlere ise 390 milyon lira verildiğini kaydetti. Kutan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Bunlar samimi değiller, millete doğruyu söylemiyorlar... (Devleti küçülteceğiz, ekonomiyi rayına sokacağız, piyasa kurallarını işleteceğiz) sözlerinin hepsi yalandır.Dediler ki (Ekonomi, devlet bankaları aracılığıyla çiftçiye ve esnafa verilen krediler nedeniyle battı) Bu, koskoca bir yalandır. Hayır, bu ülkeyi esnaf ve çiftçi batırmadı. Bu ülke, iş adamı kılıklı şehir eşkıyaları tarafından soyulduğu için battı.''

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı