Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kutan: Rakibimiz ANAP

  Hürriyet Haber
  28 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ocak 1999 - 00:01

  Bugüne kadar ANAP'ı hep, ‘‘Kan kaybettiler, baraj problemine girdiler’’ diye küçümseyen FP Lideri Recai Kutan, seçimler yaklaşırken ağız değiştirdi ve en önemli rakiplerinin ANAP olduğunu söyledi. Kutan'ın, ‘‘Bir numaralı hedefimiz ANAP'tır’’ itirafında bulunmasında, FP'nin yaptırdığı kamuoyu araştırmaları etkili oldu.

  Kutan, önceki gece İnterStar'da yayınlanan Gece Hattı programında Hakan Aygün'ün, ‘‘Her parti gibi siz de iddialısınız. Ülke genelinde kiminle yarışırsınız?’’ sorusuna şu karşılığı verdi:

  ‘‘Yapmış olduğumuz kamuoyu yoklamalarında günün şartlarında en fazla oyu bizim alacağımız belli oluyor. ANAP ülke genelinde kan kaybediyor. Değişik bölgelerde değişik partilerle yarışabiliriz. Ülke genelinde çekişeceğimiz ve 1 numaralı hedefimiz olan parti ANAP olacaktır. Bu ANAP'ın en büyük parti olduğundan değil, muhafazakar oyları almayı düşündüğümüzdendir. Çünkü biliyorsunuz ANAP'ın kurucusu rahmetli Özal bizim Dünya görüşümüzü paylaşıyordu ve 1977'de İzmir'den MSP'den adaydı. 80 ihtilali sonrasında MSP'nin devamı parti kurma imkanı olmadığı için, taraftarlarımızın önemli bir kısmı Anavatan Partisi'ne gittiler. Hedefimiz, aslında bizim tabanımızın olan ANAP'ın oylarıdır.’’

  FP'nin araştırmaları, Ankara ve İzmir dışında, İstanbul başta olmak üzere bir çok önemli ilde FP'nin en önemli rakibinin ANAP olduğunu gösterdi. FP'nin araştırması, kan kaybeden DYP'nin ise FP açısından ciddi bir rakip olmadığı sonucunu ortaya koydu. Hürriyet'e bilgi veren FP'li bir kaynak, ‘‘Bugün için Türkiye genelinde alınan sonuçlar, mücadelenin ağırlıklı olarak FP ile ANAP arasında geçeceğini ortaya koyuyor. DYP ile ise Orta Anadolu'nun bazı il ve ilçelerinde mücadele edeceğimiz gözüküyor’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı