Gündem Haberleri

  Kutan: Kurucular kurulu haftaya toplanacak

  Hürriyet Haber
  06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Kapatılan FP'nin genel başkanı, Malatya milletvekili Recai Kutan, yeni parti çalışmaları çerçevesinde kurucular kurulunun, önümüzdeki cuma günü toplanacağını bildirdi.

  Kutan, Hotel Ador Altınel'de bazı ülkelerin Ankara Büyükelçileri, elçilik müsteşarları ve yetkililerine kahvaltı verdi. Yaklaşık 2 saat süren kahvaltılı toplantıya, kapatılan FP'nin Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek, bağımsız milletvekilleri Yasin Hatiboğlu, Vecdi Gönül, Turhan Alçelik, Oya Akgönenç, Mukadder Başeğmez, Ali Gönen ile Cevat Ayhan katıldı.

  YENİ PARTİ AB'DEN YANA

  Kutan, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin yetkililerinin, FP'nin kapatılmasına karşı ciddi anlamda tavır koyduklarını ifade ederek, bu tavırlarından dolayı kendilerine teşekkür ettiklerini söyledi.

  Kutan, toplantıda, yeni partilerinin ne zaman ve nasıl bir kadro ile kurulacağı yönündeki soruları yanıtladıklarını belirtti. Kutan, yeni kurulacak partinin, Türkiye'nin en kısa zamanda Avrupa Birliği'ne(AB) üye olmasını arzu ettiğini ifade ettiklerini de söyledi.

  KURUCULAR KURULU 110-140 KİŞİ OLACAK

  Partinin tüzük ve program çalışmalarının aşağı yukarı son noktaya geldiğini, tüzük ve programının, gelişen Türkiye ve dünya şartları dikkate alınarak hazırlandığını belirten Kutan, önümüzdeki hafta cuma günü Kurucular Kurulu'nun toplanacağını ve çeşitli konular hakkında karar vereceğini bildirdi. Kutan, parti programı ve tüzüğünün Kurucular Kurulu'nun onayından geçeceğini kaydetti.

  Kurucular Kurulu'na, yeni parti kuruluşuna katılacak milletvekilleri, bazı eski milletvekilleri, bazı büyük illerin il başkanları ve bilim adamları ile bazı işadamlarının katılacağını belirten Kutan, Kurucular Kurulu'nun 110 ile 140 kişiden oluşacağını kaydetti.

  Kutan, Kurucular Kurulu'nun toplanmasından sonra da en kısa zamanda partinin kuruluş dilekçesinin İçişleri Bakanlığı'na verileceğini bildirdi.

  PARTİLERİ MİLLET KAPATMALI

  Konuklarının, yeni kurulacak partinin ekonomik politikaları ile programında insan hakları, özgürlükler ve demokratikleşme konularının ne ağırlıkta yer alacağını da sorduklarını belirten Kutan, programlarında bu konuların ağırlıkla yer aldığını belirttiklerini söyledi. Kutan, ''En kısa zamanda sivil anayasanın yapılması, antidemokratik tüm yasaların değiştirilmesi ve aynen batı aleminde olduğu gibi anarşi ve teröre karışmadığı takdirde, hiçbir partinin kapatılmaması ve nasıl partileri millet kuruyorsa partileri milletin kapatması prensibinin Türkiye'de de hakim olması gerektiğini'' ifade etti.

  DİĞER PARTİNİN İÇİŞLERİ

  Bir gazetecinin, Kurucular Kurulu listesinin belli olup olmadığını sorması üzerine Kutan, ''Arkadaşların önemli bir bölümü Ankara ve Türkiye dışında. Bunların en geç pazartesi günü Türkiye'de olmalarını temin edecek tarzda kendilerine mesaj bırakıldı. Geldikleri takdirde Kurucular Kurulu önümüzdeki salı günü nihai şeklini alacaktır'' dedi.

  Kutan, ''Kurucular Kurulu'nda milletvekillerinden kaç kişi yer alıyor'' sorusunu da, ''Onun rakamını bilemiyorum. Her an değişiyor'' diye yanıtladı.

  ''Parti kurmak için İçişleri Bakanlığı'na 11 Temmuz'da dilekçe vereceğiniz yönündeki haberler doğru mu?'' sorusu üzerine Kutan, bu tür çalışmaların bir iki gün gecikebileceğini söyledi.

  Kutan, ''Parti kurulmadan yenilikçi kanat transfer atağını başlattı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna ''Gidin onlara sorun. Diğer bir partinin içişleri hakkında yorum yapmayız'' karşılığını verdi.

  Kutan, bir başka soru üzerine, yeni partinin isminin belli olmadığını söyledi. (Ankara/aa)  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı