Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kutan: "Huzur ve İstikrar bozulmasın istiyoruz"

  Hürriyet Haber
  01 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Şubat 2000 - 00:01

  FP Genel Başkanı Kutan, "Sözümü bazı basın organları (FP, Hizbullah’a suni günden diyor) diye yansıttı. Ben de diyorum ki el insaf... Bunun böyle anlaşılabilmesi için ya söylenenleri anlamamak, okuduğunu anlamamak ya da kasıtlı olmak lazım" dedi.

  Kutan, partisinin TBMM Grubu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye gündemini iki haftadan bu yana işgal eden terör olaylarından birinin de Hizbullah olayı olduğunu ifade etti. Hizbullah olarak adlandırılan bu olaylara kendisinin de bazı kimselerin söylediği gibi "Hizbulvahşet" dediğini kaydeden Kutan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Biz, FP olarak her zaman söylemeye devam ediyoruz. Terörün, katliamın, cinayetin sağı-solu olmaz. Aşırı dincisi, milliyetçisi, islamcısı olmaz, olamaz. Terör terördür, katil katildir. Bu böyle bilinmelidir. Biz de, herkes de, bu terörü telin ediyoruz. Ancak ekliyoruz da, Hizbulvahşeti, eli kanlı, elleri en ağır kelimelerle telin etmek yetmez."

  Kutan, böyle dehşet verici olayların ön yargısız ve bilimsel yaklaşımla incelemek gerektiğini ifade etti. Hangi sebeple Türkiye’de bu insanlık dışı cinayetlerin işlendiğinin, bu menfur cinayetleri işleyenlerin hangi şartlarda ortaya çıktığının bilimsel olarak incelenmesi ve buna göre tedbir alınmasında zaruret olduğunu kaydeden Kutan, şöyle devam etti:

  „Türkiye, bir süreden beri yanlış bir tatbikat içindedir. Bataklıkları kurutmak yerine tek tek sivrisineklerle uğraşılıyor. Siz sivrisineklerle ne kadar uğraşırsanız uğraşın, bataklığı kurutmadıktan sonra bu sivrisinekleri önlemeniz mümkün değil. Biz de diyoruz ki, bu bilimsel araştırmalar yapılsın. Alınacak tedbirler ile ilgili toplumsal mutabakat sağlansın ve bataklıklar kurutulsun. Biz bu teklifte bulunuyoruz“

  FP Genel Başkanı Kutan, bazı çevrelerin „Hizbulvahşet“ olayını “İslami terör“, “Şeriatcı vahşet“ şeklinde açıkladığını ifade ederek, terörle İslam’ın birarada zikredilemeyeceğini söyledi. Kutan, böyle yaklaşımın İslam’a yapılan en büyük kötülük olacağını bildirdi.

  Recai Kutan, bu konuda yaptıkları açıklamaların bazı çevrelerce doğru değerlendirilmediğini, söyledikleri ve yapmadıklarını kendilerine mal etme gayretleri bulunduğunu savundu.

  Kutan, 25 Ocak’ta TBMM Grubu’nda yaptığı konuşmada, „Türkiye’nin meselesi sadece PKK, APO ve Hizbullah değildir. Üzülürek görüyoruz ki, koalisyon ortakları bu konuları kullanarak ülkenin diğer hayatı önem taşıyan konularını unutturma gayretindedir. Karların altındaki depremzedeler, açlık sınırına itilmiş milyonlar, gelir dağılımındaki adaletsizlik, soygun ve talanlar Türkiye gündeminden dışlanamaz“ dediğini hatırlattı. Kutan, 30 Ocak’ta il başkanları toplantısında da Türkiye’nin birçok sorunu olduğunu ancak bazı suni gündemlerle bu konuların unutturulmaya çalışıldığını dile getirdiğini söyledi.

  Recai Kutan, şöyle dedi:

  „Gündem çabuk değişiyor. Suni gündemlerle sorunlar örtülmeye çalışılıyor. Sözümü bazı basın organları (FP, Hizbullah’a suni gündem diyor) diye yansıttı. Ben de diyorum ki el insaf... Bunun böyle anlaşılabilmesi için ya söylenenleri anlamamak, okuduğunu anlamamak ya da kasıtlı olmak lazım. bu yanlış yansıtmayı kullanarak, bazı siyasiler bu uydurma üzerine görüş geliştirdiler ve FP ile ilgili haksız beyanlarda bulundular.“

  FP Lideri Kutan, „Hizbulvahşet“ konusundaki beyanlarının bazı çevrelerce doğru bir şekilde değerlendirilmediğini savunarak, şöyle devam etti:

  „Biz, şayet bu yanlış değerlendirmelere gerekli karşılığı vermiyorsak, bu Türkiye’nin huzur ve istikrarını düşündüğümüzdendir. Neredeyse basının ve siyasilerin büyük bir bölümü bu Hizbulvahşet konusunda çeşitli şüphe ve tereddütlerini ifade ettiler ve ifade ediyorlar. Biz FP olarak diyoruz ki, bunların en kısa zamanda aydınlatılması ve şüphe ve tereddütlerin ortadan kaldırılması ülkenin huzuruz bakımından çok büyük önem taşımaktadır. O nedenle FP olarak bir araştırma önergesi verdik.“

  Recai Kutan, Hizbullah konusunda gerçekler bütünüyle aydınlansın diyen siyasi partilerin bu önergeye destek olması gerektiğini ifade ederek, terör olaylarının aydınlatılması için atılacak her adımı destekleyeceklerini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı