Gündem Haberleri

  Kutan: Hükümet yenik boksör gibi

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, iktidarın ülke sorunlarının çözümü karşısında aciz kaldığını savunarak, hükümeti ''dayak yemiş boksöre'' benzetti. Kutan,''Hükümeti ikaz ediyorum. Milletten özür dileyip hükümetten ayrılıp şu grogi halinizden kurtulun'' dedi.

  Kutan, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, iktidarı eleştirdi. Hükümetin, ekonomi yönetimini IMF'ye, cezaevlerinin yönetimini mafyaya, gümrüklerin kontrolünü ise vurgunculara bıraktığını iddia eden Kutan, her taraftan ''pislik'' kokuları geldiği söyledi.

  Kutan, hükümetin, enflasyonu düşürme sözü verdiğini, kendilerinin ise bunun realist bir düşünce olmadığını ifade ettiklerini kaydeden Kutan, ''Hükümet dayak yemiş boksör gibi grogi duruma düşmüştür'' dedi. Kasım ayı enflasyon oranlarının kendilerini haklı çıkardığını dile getiren Kutan, yıllık enflasyonun yüzde 45-49'lar civarında gerçekleştiğini, ancak memura yıllık ortalama yüzde 29 oranında zam verildiğini kaydetti. Çalışanın, emeklinin, dar gelirlinin ezildiğini, hakkını aramak için sokaklara döküldüğünü anlatan FP Lideri Kutan, halkın yüzde 90'nın yoksulluk, yüzde 40'nın ise açlık sınırına dayandığını bildirdi.

  Yeğenleri kimler koruyor?

  FP Genel Başkanı Kutan, ''içi boşaltılan bankalara ve ekonomideki kötü gidiş'' nedeniyle hükümet hakkında gensoru önergesi verdiklerini anımsatarak, bankaların, ''siyasiler olmadan hortumlanamayacağını'' iddia etti. Bu işlere karışan siyasilerin kimler olduğunu soran Kutan, ''Yeğenleri, bacanakları, kayınbiraderleri kimler korumaktadır? Aziz millet bunun cevabını bekliyor. 3-5 bankacı gözaltına almakla çözülmez. Gerideki pislikler nerede'' diye konuştu.

  Demokratik hukuk devletlerinin hiçbirinde kolay kolay vurgun, talan ve soygunun gerçekleşmeyeceğini kaydeden Kutan, vurgunun olabilmesi için baskı düzeninin gerektiğini, ülkede uzun yıllardan beri de bu ortamın var olduğunu söyledi.

  Baskı ve sindirme düzeni sayesinde vurgunların yapıldığını, bunun yarattığı mali açığın ise getirilecek yeni vergilerle telafi edildiğini anlatan Kutan, ''Türkiye vurgun, baskı ve vergi üçgenine alınmıştır'' dedi. Kutan sözlerini şöyle tamamladı: "Bir görevi yerine getirmek üzere hükümete sesleniyor ve ikaz ediyorum. Başarısızlıklarınız, ülkeyi ne hale getirdiğiniz ortada. Geliniz bu aziz millete bir iyilik yapınız. Milletten özür dileyerek, hükümetten ayrılıp şu grogi halinizden kurtulun.''

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı